Vélhetően Magyarországon is hamar érezhető lesz az a szélsőséges áremelkedés, amely a kávétőzsdéken lezajlott az utóbbi hónapokban. A New York-i tőzsdén tavaly mintegy 80 százalékkal emelkedett az arabica kávébab ára, elérte a nagyjából 4 dolláros árat kilogrammonként. A robusta kávé árának szintén csúcstámadása már szeptemberben lezajlott.

Hirdetés

Erdélyi Dóra, az Oeconomus senior elemzője szerint a tőzsdei hangulatra rányomják a bélyeget a nagy kávétermő országokban tapasztalható szélsőséges időjárási viszonyok. Brazíliát, amely főként arabica fajtákat exportálnak, és Vietnamot, a robusta ültetvények hazáját egyaránt sújtja a szélsőséges időjárás: az aszályt heves esőzések váltják, és nem ritkák a fagyok sem. Más kávétermő vidékeken, pl. a Karib-térség, Közép-Amerika, Ázsia ültetvényeseinek nemcsak az extrém szárazsággal, de az áradásokkal is meg kell küzdeniük. Mindezeken felül a megváltozott klimatikus viszonyok a kártevőknek kedveznek. A termést kávérozsdagomba és a kávészú is tizedeli. A szállítási költségek jelentős emelkedése az elemző szerint szintén árfelhajtó tényezőnek számít.

Az árrobbanásban szerepet játszik, hogy számos ázsiai országban, közöttük Kínában egyre népszerűbb a kávé, vagyis évről évre növekszik a fogyasztás.

A drágulást Magyarországon is a bőrünkön érezhetjük, hiszen kávéfogyasztásunkat teljes egészében importból fedezzük, így a forintgyengülés szintén megjelenik mindennapi feketénkben. Tavaly 18 százalékos ár-drágulást voltunk kénytelenek elszenvedni, egy 200-250 grammos őrölt kávé a boltokban jelenleg 1500 forint körül mozog. De még a vendéglátóhelyeken is 550 forint körüli árért kaphatunk egyetlen csésze kávét. Ez 9 százalékkal több, mint egy évvel korábban.

Az idei áremelkedést egyelőre még megbecsülni sem lehet. Ám az bizonyosnak látszik, hogy csökkentenünk kell az átlagosan elfogyasztott napi két-három csésze kávét. Egyelőre arra nem számíthatunk, hogy belátható időn belül a felmelegedés miatt Európában is megjelenő kávéültetények bő termése lefékezheti a drágulást.

Korábban írtuk