Az ételallergiások is kapnak adókedvezményt
Sokat nem tudják, de számos olyan betegség után is jár adókedvezmény, amelyek nem jelentenek súlyos fogyatékosságot.Sokat nem tudják, de számos olyan betegség után is jár adókedvezmény, amelyek nem jelentenek súlyos fogyatékosságot.
Ilyen például a cukorbetegség, a gluténérzékenység, a laktóz-intolerancia, a halláskárosodás, a Crohn-betegség, csökkent látás, különböző daganatos betegségek, az Addison-kór (a mellékvese csökkent működése), vagy a szívritmuszavar.
Bár az adókedvezmény a súlyos fogyatékosságnak nevezett betegségekről szól, a felsoroltak között olyan is van, ami mellett egyébként lehet normális életvitelt folytatni, és sokan nem tudnak erről a lehetőségről.
A lista itt megtalálható: http://njt.hu/cgi_bin/njt_doc.cgi?docid=126797.183122
Minden betegségnek van egy BNO azonosítója, ami szerepel az orvosi dokumentumokban, ez alapján talán könnyebb beazonosítani a jogosultságot. Ha a betegség hallás, viselkedés, látás, mozgás problémával kapcsolatos, akkor a súlyosságától is függ, jár-e a kedvezmény.
A személyijövedelemadó-bevallás 45. sorában kell feltüntetni, ha valaki szeretné igénybe venni a kedvezményt. Az adókedvezmény összege mindig az aktuális minimálbér 5 százaléka, és ezt évről-évre emelik, tehát az adókedvezmény is növekszik.
A 2016. január elsején érvényes minimálbér 111 ezer forint volt, ennek az öt százaléka 5.550 forint, vagyis havonta ennyi adókedvezményre jogosultak a betegek a 2016-os adóévre vonatkozóan, ez összesen 66.600 forint. A 2017-es adóévben viszont már nettó 76.500 forint lesz ez az összeg, vagyis havonta 6375 forint.
Az adókedvezmény igényléséhez külön orvosi igazolást kell kérni, de aki fogyatékossági támogatásban részesül, annak a támogatást megállapító határozat is elég. Visszamenőleg is érvényesíthető a kedvezmény, a korábbi évek adóbevallásait lehet önellenőrzéssel módosítani és visszaigényelni az adót, de jelenleg ezt csak a 2015., 2014., 2013., 2012., 2011. évekre lehet ezt megtenni.
Fehérváry Krisztina