Az USA-ban figyelik a magyar gazdaságpolitikát
Az Egyesült Államokban is működne számos magyar gazdaságpolitikai elem, amely az alsóbb rétegek felzárkóztatását célozza.Az Egyesült Államokban is működne számos magyar gazdaságpolitikai elem, amely az alsóbb rétegek felzárkóztatását célozza.
Fotó: képernyőkép, hirado.hu
A magyar gazdasági intézkedésekkel kapcsolatos jelentésében a Bloomberg hírügynökség megállapította, hogy annak több eszköze az Egyesült Államokban is működőképes lenne – hívta fel a figyelmet az M1 műsorában György László, a Századvég vezető közgazdásza.
A szakértő felhívta a figyelmet, hogy például az Egyesült Államokban az elmúlt negyven év alatt szinte megduplázódott a GDP, ebből az alsó 50 százalék semmit nem érzett, mert a jövedelmük nem javult. Ezek azok az elégedetlen tömegek, akik megválasztották Trump elnököt – tette hozzá.
Az elmúlt évtizedben a kínai és indiai középosztály lépett előre leginkább e téren, de az igazi legnagyobb nyertesek a leggazdagabbak, a tőketulajdonosok. Hozzátette: a Világbank korábbi vezető közgazdásza szerint Kelet-Közép-Európa a legnagyobb vesztese a globalizációs átalakulásnak.
Ez Magyarországon is megmutatkozott – hívta fel a figyelmet -, hiszen a nettó bérhányad (amit a munkavállaló hó végén megkap abból, amit előállít) 53 százalékról 22 százalékra csökkent 1970 és 2010 között.
A Matolcsy György fémjelezte gazdaságpolitika célja, hogy egyensúlyt vigyen ebbe a rendszerbe, és a munkavállalók méltányosan részesüljenek abból, amit megtermelnek. „Erről szólt az elmúlt 7 év gazdaságpolitikája” – hangsúlyozta György László.
A teljes cikket és a műsor videofelvételét a hirado.hu oldalon IDE kattintva tekintheti meg.
(hirado.hu, demokrata.hu)