Csődhullám söpör végig az Egyesült Államokon
A vállalati csődök és bíróságon kívüli adósságátrendezések száma is szaporodik a tengerentúlon. A bajba jutott cégek a kamatok jelentős csökkenésére sem számíthatnak idén.Régóta nem látott csődhullám söpört végig az Egyesült Államokban tavaly, miután az eladósodott cégek egyre kevésbé tudtak megbirkózni a magas kamatokkal. Az S&P Global Market Intelligence adatai szerint 686 amerikai vállalat kért tavaly csődvédelmet, ami 2010 óta a legmagasabb szám, és 8 százalékkal meghaladja a 2023-ast.
Ráadásul az adósságok bíróságon kívüli újratárgyalását célzó kezdeményezések is megszaporodtak, a Fitch szerint egy csődre két bíróságon kívüli eljárás jut, noha a Financial Times összeállítása szerint általában nagyjából azonos a két típusú adósságrendezések száma. A Fitch szerint ez azt is jelenti, hogy a legalább 100 millió dolláros adósságok kibocsátóinak elsődleges hitelezői 2016 óta a legalacsonyabb visszafizetési arányra számíthatnak.
A tartósan magas árszint rányomja a bélyegét a fogyasztói keresletre, főként az alacsonyabb jövedelműek körében, de egyre óvatosabb kiadásaival a középső és a felső része is a jövedelmi spektrumnak. Bár a múlt év végén a Fed elkezdte kamatvágási ciklusát, a legutóbbi döntés után az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény már csak két kamatvágást helyezett kilátásba az idei évre.
Az ugyanakkor tompítja a magas alapkamat okozta kínokat, hogy az állami és kockázatosabb vállalati adósságok közötti kamatkülönbözet viszonylag alacsony. A csődök magas száma azután érkezik, hogy 2021-ben és 2022-ben összesen mindössze 777 csődeljárás indult, köszönhetően a Covid utáni monetáris élénkítésnek és az azzal járó olcsó hiteleknek. 2023-ban azonban már egyetlen év alatt 636 vállalat kért csődvédelmet, és ez a szám nőtt tovább tavaly. Ráadásul az S&P adatai szerint a tavalyi csődök közül legalább 30 esetben az adósság meghaladta az 1 milliárd dollárt – olvasható a Világgazdaság cikkében.