Csökkent a bérek közötti különbség
Csökkent a különbség a legtöbbet és legkevesebbet kereső munkavállalók átlagkeresete között.Csökkent a különbség a legtöbbet és legkevesebbet kereső munkavállalók átlagkeresete között Magyarországon – közölte a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke vasárnap az M1 aktuális csatornán.
Képernyőfotó: hirado.hu
Szalai Piroska azt mondta: a felső és az alsó tíz százalék átlagkeresete közötti szorzó 3,7-re csökkent a 2012 előtti 4,2-4,6-ról.
Ez az adat már hasonló a szomszédos országokéhoz: a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) országaiban 3,6-3,8-szoros a különbség, Ausztriában 3,3 körüli a szorzó – tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy az alsó fizetési kategóriák emelkedtek gyorsabban. Azokban az ágazatokban, ahol a legmagasabbak a bérek, mint az infokommunikáció és pénzügy területén, kevésbé növekedtek a bérek, mint például a vendéglátásban.
Az alsó fizetési kategóriák emelkedésének egyik oka az, hogy a kormány 2012-ben, 2017-ben és idén is emelte a minimálbért és a szakmunkás bérminimumot – mondta Szalai Piroska, hozzátéve, hogy a szakképzettséggel rendelkezők minimálbére 2010 és 2018 között megduplázódott.