Fotó: MTI/Kovács Tamás
Szuh Hjokjo, a CJ Foods európai régióvezetője, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Bóna Zoltán fideszes országgyűlési képviselő (b-j) a CJ Foods dél-koreai élelmiszergyártó cég beruházásbejelentő sajtótájékoztatóján a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2024. november 20-án

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy a CJ Foods dél-koreai élelmiszeripari cég új, zöldmezős beruházása keretében készételgyártó üzemet és raktárközpontot hoz létre Dunavarsányban. A mintegy 31 milliárd forint értékű fejlesztést az állam 5,3 milliárd forinttal támogatja, így hozzájárulva kétszáz új munkahely létrejöttéhez első körben.

Hirdetés

Beszédében rámutatott, hogy az itt előállítandó termékek túlnyomó többsége Nyugat-Európában kerül majd a piacra, miközben a vállalat alapvetően magyar gazdálkodóktól és beszállítóktól fogja beszerezni az alapanyagokat.

Majd közölte, hogy Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cégéről van szó, amelynek világszerte hatvan gyára van, így a beruházást éles versenyben sikerült elnyerni.

Ezt követően kiemelte, hogy az utóbbi években a világgazdasági hangsúlyok nyugatról keletre tolódtak, számos területen már az ázsiai szereplők diktálják a tempót, és ezt Magyarország idejében felismerte.

„Jó döntéseket is hoztunk, így sikeresen alkalmazkodtunk az új körülményekhez, és az új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozunk” – fogalmazott.

Továbbá tudatta, hogy már több mint háromszáz dél-koreai vállalat van jelen hazánkban, befektetéseik összértéke megközelíti a tízmilliárd eurót, ezzel a negyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják.

Szijjártó Péter kitért az utóbbi évek válságaira, amelyekből szavai szerint fontos levonni a tanulságokat. Ilyen például, hogy az élelmiszerekkel való önellátás képessége soha nem bírt akkora jelentőséggel, az nemzetbiztonsági kérdéssé vált a világ egyes pontjain komoly ellátási hiányt okozó koronavírus-járvány és az ukrajnai háború tükrében.

Érintette a népességrobbanás kérdését is, emlékeztetvén arra, hogy az 1960-as években hárommilliárd ember élt a Földön, míg ma nyolcmilliárd, 2050-re pedig ez a szám meghaladja majd a kilencmilliárdot.

Korábban írtuk

„Ezért az élelmiszeripart globálisan is kiemelt iparágnak kell tartani, (…) és az egyes nemzetgazdaságok fejlődése is nagymértékben múlik majd az adott ország élelmiszeriparának fejlődésén” – mondta.

Úgy vélekedett, hogy ez Magyarország szempontjából jó hír, hiszen ez a szektor hazánkban kifejezetten innovatív, nemzetközileg versenyképes és sikeres.

„Ennek egyik oka talán éppen az, hogy mi itt, Magyarországon a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart és az élelmiszerbiztonság kérdését mindig is stratégiai ágazatokként kezeltük” – jegyezte meg.

A miniszter leszögezte, hogy a kormánynak stratégiai célkitűzése, hogy a legjobb feltételeket teremtse meg a jelenleg 155 ezer embernek munkát adó mezőgazdaság és élelmiszeripar számára.

„És fontos cél az is, hogy a Magyarországon előállított, a magyarországi élelmiszerellátásban megjelenő élelmiszerek minél nagyobb részét itt, Magyarországon, magyar forrásból állítsák elő” – jelentette ki.

„A nemzetközi versenyképességünket mutatja, hogy mi kétszer annyit termelünk itt, Magyarországon, mint amit el tudunk fogyasztani” – tette hozzá.

Végül pedig rámutatott, hogy az utóbbi tíz év során 282 élelmiszeripari nagyberuházás valósult meg az állam támogatásával, összesen 1300 milliárd forint értékben.

Valamint üdvözölte azt, hogy a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar tavaly újabb rekordot döntött, termelési értéke elérte a 6500 milliárd forintot, és már az idei év első kilenc hónapjában is meghaladta az 5000 milliárd forintot.

A cég MTI-nek küldött közleménye szerint a 14 000 négyzetméteres élelmiszeripari üzemben 2026 második félévében kezdik meg bibigo márkanevű Mandu (koreai töltött tésztapárna), és sültcsirke termékek gyártását, amellyel CJ Foods tovább növelheti gyorsan növekvő európai piacait.

A CJ CheilJedang egy dél-koreai székhelyű, globális élelmiszer- és bioipari vállalat, a CJ Food tulajdonosa 2024 februárjában CJ Foods Hungary Kft. néven alapított magyarországi leányvállalatot. A gyártóegység létesítésével a CJ Foods tovább növelheti európai vásárlóinak és fogyasztóinak körét. A cég Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari vállalataként 2023-ban mintegy 7,5 milliárd eurós forgalmat bonyolított, (honlapjának adatai szerint 434 millió eurós működési eredményt ért el), 60 telephelyet üzemeltet világszerte.

A magyarországi telephelyen létesített üzem a tervek szerint a CJ Foods legnagyobb európai gyártóegységévé válik. A vállalatvezetés várakozásai szerint Magyarország a közép- és kelet-európai, valamint a balkáni piacokat ellátó regionális logisztikai és értékesítési központtá fejlődik majd. A Dunavarsányban gyártott termékek több mint 90 százalékát a nyugat-európai piacokon – többek között az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban és Hollandiában – értékesítik majd. A CJ Foods ezekben az országokban már kiépítette piaci jelenlétét, a bibigo a német és holland dumpling-termékek B2C piacán piacvezető.