Drágulást hozott az ukrán gáztranzit leállása
Bár Magyarország már 2021 óta nincs kitéve az Ukrajnán keresztüli gáztranzit alakulásának, a rendelkezésre álló kínálat bármilyen szűkülése, illetve bármilyen további árfelhajtó hatás negatívan hat az európai, így a hazai ipar versenyképességére is. Az európai gázárak egyre nőnek – erről ír a Világgazdaság.Január 1-jén magyar idő szerint 6 órakor lejárt az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződések érvényessége és miután az ukrán fél elzárkózott a megállapodások meghosszabbításától, az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás a megállapodások lejártával egyidejűleg leállt.
Az ukrajnai földgáztranzit leállása elsősorban az útvonalra történelmi, földrajzi és infrastrukturális okokból ráutalt kelet-közép-európai régió egyes tengerparttal nem rendelkező országait, elsősorban Ausztriát és Szlovákiát érinti, melyek alternatív földgázbeszerzési források és útvonalak után kénytelenek nézni – ismerteti a Világgazdaság.
Szlovákia Magyarország felől juthat alternatív forrásokhoz
Ausztria elsősorban Németország és Olaszország irányából érkező importtal igyekszik pótolni az ukrajnai tranzit megszűnése nyomán kiesett földgázmennyiséget. Szlovákia a nyugatról történő import mellett Magyarország felől juthat alternatív földgázforrásokhoz.
Hazánk tovább erősítheti pozitív szerepvállalását
Magyarország földgázellátása ukrajnai tranzitnak való kitettsége 2021. október 1-jén a Török Áramlatra és Balkáni Áramlatra csatlakozó szerb-magyar interkonnektor üzembe helyezésével és az MVM CEEnergy-Gazprom Export magyar piaci új hosszú távú szerződéses mennyiségének oda történő leszállításával megszűnt.
Amióta december közepétől világossá vált, hogy 2025. január 1-vel leállhat az ukrajnai földgáztranzit, az ukrajnai tranzit kiesésével járó régiós kínálatcsökkenés kilátása egyéb tényezőkkel – úgy, mint az időjárás lehűlése, az európai tárolói töltöttség gyorsabb csökkenése és a cseppfolyósított gáz (LNG) globálisan feszesebb kínálata – érdemben hozzájárult az európai földgáz nagykereskedelmi referenciaár hollandiai gáztőzsde (TTF) árszintjének december 16. és január 2. között megfigyelt megawattóránként (MWh) 40 euróról 50 euró fölé történő emelkedéséhez.
Felár jelenhet meg a földgáz árában
Tekintettel az ukrajnai tranzittal leszállított földgáz kiesése okán felmerült áremelkedésre és a fenti egyéb, régión belüli költségekre, a tranzit leállásának hatásaként valószínűsíthető, hogy felár jelenik meg a földgáz árában.
A teljes cikket a Világgazdaság oldalán olvashatják.