Ismertetése szerint a benzin kiskereskedelmi ára 0,38 lipával (1 kuna 100 lipa), 11,10 kunára (608 forint), a gázolajé 1,14 kunával, 13,44 kunára (736 forint) nő.

Hirdetés

Miletic „A horvát ipar kihívásai 2022/2023” című konferencián vett részt, ahol elmondta: a kormány a jövőben 15 naponta újra alakítja az üzemanyagok árát, úgy, hogy a benzin és a gázolaj esetében egyaránt 0,65 kuna/liter kiskereskedelmi árrést határoz meg.

Kiemelte: ezen a héten nem határoztak meg ársapkát, mert nem hagyhatták, hogy az üzemanyagkereskedők veszteséggel működjenek.

„Nem állíthatjuk meg a cunamit, de hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a védekezés olyan hatékony legyen, hogy azok, akiknek meg kell állítaniuk, ne haljanak meg” – fogalmazott.

Korábban írtuk

Kiemelte: az ellátás biztonságnak kell állnia az első helyen. „Hiába a potenciálisan olcsó üzemanyag, ha nincs a benzinkutaknál” – húzta alá.

Úgy vélte: nem lehet tartósan rögzíteni az árakat, ha veszteséget hoznak a fogalmazóknak.

Marko Primorac pénzügyminiszter a konferenciát megelőzően újságíróknak elmondta: a kormány úgy döntött, hogy ezen a héten nem fixálja az üzemanyagok árát, hanem hagyja, hogy a piac részben alakítsa.

Arra az újságírói kérdésre válaszolva, hogy meddig lesz fenntartható az elektromos energia rögzített ára, a miniszter azt mondta: a kormány őszi intézkedéscsomagjának hatálya korlátozott, 2023. április 1-jéig tart.

Rámutatott: amennyiben a helyzet nem változik a piacokon és általában, csökkenteni kell a támogatásokat.

A Horvát Elektromos Művek (HEP) ennek következtében bizonyos veszteségeket könyvel el, és ezek felhalmozódnak – magyarázta, hozzátéve, hogy az ilyen támogatások nem tarthatnak örökké.

Horvátországban április 1-jével emelkedtek a lakossági energiaárak: az áram 9,6 százalékkal a gáz legfeljebb 20 százalékkal drágult a kormány intézkedései nyomán. A kabinet beavatkozása nélkül az áram 23 százalékkal, a gáz 79 százalékkal drágult volna.

Zágráb csökkentette több energiahordozó áfáját is, a villamos energia áfája ugyanakkor maradt 13 százalék, azzal, hogy az energiadrágulás és az attól elmaradó áremelés különbözetét a HEP-nek kellett átvállalnia.

Szeptemberben újabb rendeletet fogadott el a kabinet, ebben korlátozzák az elektromos áram díját egy meghatározott átlagfogyasztásig, hat hónap időtartamra.