A tájékoztatás szerint a MET a Dunamenti Erőmű hatvanas években épült, mára elbontott és helyreállított üzemi területére építi az új energiatároló egységeket. A 80-ból 60 MWh kapacitás valósul meg uniós forrásból, a 2,69 és az 1,35 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással létrejövő tároló egységek illeszkednek az Európai Unió 2030-as klímapolitikájába, és igazodnak a hazai energiastratégiához is.

Hirdetés

A beruházás az EU-tagállamok által külön erre célra létrehozott Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz pénzügyi forrásaiból jön létre – írták.

A telepítendő energiatároló egységek gyártója a Huawei Technologies, a projektek fővállalkozója és kivitelezője pedig a Forest-Vill Kft. Az egységek várható üzembe helyezése 2025 nyarán kezdődik – közölték.

Az energiaátmenet megvalósításához az energetikai vállalatok világszerte a fosszilis energiahordozók kiváltásán dolgoznak, ami sok kihívással és tervezéssel jár – hangsúlyozta a társaság.

Korábban írtuk

A közleményben felidézték, hogy a MET csoport az ország első kétórás ciklusidejű energiatároló egységét hozta létre (4 MW/8 MWh) szintén a Dunamenti Erőmű telephelyén még 2022 szeptemberében. Emellett 2023 novemberében egy 30 MW teljesítményű villamos kazánberendezést és egy ezt kísérő 1500 köbméteres hőtároló tartályt is telepítettek a százhalombattai telephelyen. Mindkét létesítmény elsődleges célja a hálózati rugalmasság biztosítása, amellyel a villamosenergia-rendszer ellátásbiztonságát és a megújuló energiaforrások jobb hasznosítását segítik elő.

A svájci központú MET-csoport európai integrált energiavállalat, amelynek tevékenysége kiterjed a földgáz- és az árampiacra, valamint energetikai eszközök fejlesztésére és működtetésére. Leányvállalatai révén 15 országban van jelen, 30 ország gázpiacán és 22 nemzetközi kereskedési ponton aktív. A cégcsoport konszolidált árbevétele 2022-ben 41,5 milliárd euró volt. A kereskedett gázmennyiség 109 milliárd köbméter volt, míg a kereskedett árammennyiség 67 terawattóra (TWh).