Kiadta a Paks II projekt környezetvédelmi engedélyét csütörtökön a Baranya Megyei Kormányhivatal – tájékoztatta az MTI-t Aszódi Attila a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos.

Kiemelte: a környezetvédelmi hatóság engedélyének megszerzése igazolja, hogy a projekt teljesíti az Európai Unió és Magyarország környezetvédelmi és természetvédelmi elvárásait.

Aszódi Attila hangsúlyozta: a környezetvédelmi engedély kiadásával rendkívül hosszú, körültekintő eljárás zárult le, és szakmailag megalapozott döntés született.

A kormánybiztos kiemelte: a kiadott engedély nagyon fontos lépés a Paks II projekt engedélyeztetésében, a későbbi megvalósításában. A környezetvédelmi eljárásnak köszönhetően a hazai és külföldi nyilvánosság megismerhette a tervezett nukleáris projektet, az eljárással példaértékű precedenst állított Magyarország a nemzetközi közösség számára a környezeti döntéshozatal során a nyilvánossági jogok széleskörű gyakorlásának biztosítására – mondta.

Hozzátette: a teljes eljárás ideje alatt az információk elérhetők voltak a hatóságként eljáró kormányhivatal, a Földművelésügyi Minisztérium, és a Paks II projekttársaság honlapján elektronikusan, illetve személyes betekintés útján.

Aszódi Attila emlékeztetett, a Paks II projekt környezeti hatásvizsgálati eljárása 2014. december 19-én kezdődött, a projekttársaság több mint kétezer oldalas környezeti hatástanulmányt nyújtott be, a dokumentáció az eljárás során tovább bővült. A szabályoknak megfelelően a projekt környezeti hatásvizsgálati eljárásában nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárást is lefolytattak.

A környezetvédelmi hatóság a sok információt a szakhatóságok bevonásával értékelte, az eljárás során a szabályoknak megfelelően a környezetvédelmi hatóság a nyilvánosság részvételét több ponton, széles körben biztosította – tette hozzá Aszódi Attila.

Az eljárás fontos állomása volt két éve Pakson tartott közmeghallgatás, illetve a 7 érdekelt országban – Németország, Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia, Ukrajna – 9 helyszínen tartott nyilvános fórum, közmeghallgatás 2015 őszén. A projekttársaság a kormánybiztos vezetésével az eljárásban aktívan résztvevő országok szakértőivel konzultált, a közmeghallgatáson, a nyilvános fórumokon és a szakértői konzultációkon a feltett kérdéseket megválaszolták – közölte. Ezen kívül több mint félezer írásbeli észrevételt, kérdést kaptak, amelyekre a projekttársaság megfelelő mélységben válaszolt – mondta Aszódi Attila.

A projekttársaság idén júniusban tájékoztatta a környezetvédelmi hatóságot a műszaki megoldások pontosításáról, ezt is, mint minden környezeti információt a résztvevő országok számára megküldték. A nemzetközi környezeti hatásvizsgálati eljárás konzultációs szakasza végül idén augusztus 26-án zárult – idézte fel az események a kormánybiztos.

MTI