Ennyi folyhat be a szankciós üzemanyagárak extraprofitjából
A kormány 95 százalékos extraprofitadót vetett ki a MOL-ra – az erről szóló rendeletmódosítás szerdán jelent meg a Magyar Közlönyben. Az így befolyt pénzt a rezsivédelmi alapba rakják majd. Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök délelőtt részt vett a MOL igazgatósági ülésén is, ahol a vállalat vezetése a háború okozta gazdasági és energiaválságról, a brüsszeli szankciók hatásairól, illetve Magyarország energiabiztonságáról tárgyalt. A tanácskozásra már az olajcég új székházában került sor – számolt be az M1 Híradó.A kormány intézkedése nyomán a MOL által fizetett extraprofitadó kulcsa az eddigi 40 százalékról 95 százalékra nő. Az adó alapja a nyugati típusú Brent kőolajnak és az orosz Ural típusú nyersanyagnak a különbözete, azaz az úgynevezett Brent–Ural spread. Ezzel becslések szerint mintegy 200-210 milliárd forint többletbevételre számíthat a költségvetés.
Orbán Viktor a MOL meghívására részt vett az olajcég igazgatósági ülésén is. A kormányfőt többek között Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Lantos Csaba energiaügyi miniszter is elkísérte a vállalat új székházába. A tanácskozáson a MOL hosszú távú üzleti stratégiájáról, a háború okozta gazdasági és energiaválságról, a brüsszeli szankciók hatásairól, illetve Magyarország energiabiztonságáról tárgyaltak.
A brüsszeli olajszankciók komoly szerepet játszottak abban, hogy Magyarországon ellátási gondok alakultak ki
– ezt erősítette meg a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője az M1-en. Hortay Olivér szerint ha nem lennének a büntetőintézkedések, akkor Magyarország importból tudta volna pótolni azt az üzemanyag-mennyiséget, amelyre a százhalombattai olajfinomító kiesése, valamint a hétvégén kialakult vásárlási csúcs miatt szükség lett volna.