A legalább húsz évre szóló koncessziók megadásáról a törvényi rendelkezések szerint, a bíráló bizottság javaslata alapján döntött az energiaügyi miniszter. A nyertesek közé tartozik Hatvan és Kiskőrös területeken önállóan a MOL Nyrt., Buzsák és Tamási területeken pedig az olajvállalat és a TPOC Ltd. együttes pályázóként. Csongrádon a HHE Group Kft., Kiskunhalasnál pedig a CanCambria Hungary Kft. foghat hozzá a szénhidrogének kutatásához, találat esetén kitermeléséhez. Beérkezett ajánlat hiányában a Kalocsa és Tab területekre szóló eljárások eredménytelenül zárultak. A nyertesekkel az eredményhirdetéstől számított 90 napon belül köthetik meg a szerződéseket.

Hirdetés

2013 és 2019 között hét hasonló eljárást folytatott le a jogelőd minisztérium. A megkötött szénhidrogén és geotermikus energia-szerződések összesen több mint harminc területre szóltak. A koncessziós díjakból és bányajáradékokból több tízmilliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, a pályázati lehetőség érdemben élénkítette az iparági beruházásokat. Az Energiaügyi Minisztérium a legutóbbi kiírás kedvező tapasztalatai alapján újabb koncessziós felhívások idei meghirdetését tervezi.

A fokozódó belföldi kitermelés növeli a hazai fogyasztók energiaellátásának biztonságát. Tavaly az éves fogyasztás több mint ötödét kitevő mennyiséget, közel 1,9 milliárd köbméter földgázt hoztak felszínre a magyarországi mezőkből. A kőolaj-kitermelés pedig húsz év után először múlta felül ismét az egymillió tonnát 2024-ben. Idén újabb lendületet kaphat a földhő hazai hasznosítása is. A kedvező adottságokra építve a Jedlik Ányos Energetikai Program három kiírással segíti majd a geotermikus energia fokozott felhasználását.

Korábban írtuk