Hirdetés
Fotó: MTI/Soós Lajos
Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelõs miniszter, a Nemzeti Tudománypolitikai Tanács (NTT) elnöke a minisztériumban tartott sajtótájékoztatón 2024. december 17-én

Hankó Balázs kiemelte: jövőre 131 milliárd forint jut majd az innovációs programokra, 84 milliárd forint pedig a kutatási projekteket fogja támogatni.

Hankó Balázs arról is beszélt, hogy kedden szavaz az Országgyűlés a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatról szóló új, egységes törvényről, amelynek keretében egyrészt létrejönne egy államháztartáson kívül működő, a kutatás igényeinek megfelelő, rugalmas szervezet a hálózat megújításával, másrészt a magyar állam megvásárolja azokat az ingatlanokat, valamint ingóságokat, amelyeket a Magyar Tudományos Akadémia kutatói használnak, majd azokat kutatási közfeladat ellátása céljából a HUN-REN rendelkezésre bocsátja. Továbbá létrejöhet egy olyan teljesítményalapú finanszírozás a Magyar Kutatási Hálózat és a kormány között, amely a jövő évben 18 milliárd forintnyi bérfejlesztést biztosít a magyar kutatói közösségnek, így három év alatt megduplázza a finanszírozást, elérve ezzel a 97 milliárd forintot.

A miniszter azt is elmondta, hogy a Nemzeti Kutatási Kiválósági Program (NKKP) támogatására idén 19 milliárd forint állt rendelkezésre, jövőre azonban 40 milliárd forintból lehet majd ezen a területen gazdálkodni. Emlékeztetett rá, hogy míg a régi OTKA programban 48 millió forintot kaphattak a tudósok kutatásonként, jövőre 100 vagy akár 200 millió forint is fordítható egy-egy kutatócsoport támogatására.

Korábban írtuk

Domokos Péter, a Kutatási Kiválósági Tanács (KKT) elnöke kiemelte, hogy ezzel a forrásbővítéssel a kutatók szélesebb köre részesülhet majd támogatásban, amely azért is fontos, mert tapasztalatuk szerint eddig sok kiváló pályázatot kellett elutasítaniuk forráshiány miatt.

Elmondta, hogy idén 26 pályázat kapott támogatást az Excellence programban, amelynek célja, hogy az Európai Kutatási Tanács (ERC) által meghirdetett programokban való sikeres részvételre felkészülési lehetőséget nyújtson olyan kutatók számára, akik korábban sikeresen szerepeltek már nemzetközi pályázaton. Az Advanced kutatási pályázati programban 96, míg a fiatal kutatókat támogató Starting programban 67 nyertes pályázat született, a magyar-osztrák, valamint a magyar-szlovén nemzetközi együttműködésen alapuló kutatási pályázati programokon 9 nyertes pályázat volt. Ezek közül 152 a természettudományok, 46 pedig a társadalom- és bölcsészettudomány területéről érkezett.

Hankó Balázs újságírói kérdésre kommentálta, hogy az Európai Bizottság hétfőn határozatot fogadott el arról, hogy a vonatkozó magyar jogszabály nem kezeli megfelelően az úgynevezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiban felvetődő összeférhetetlenségi kockázatokat. „Brüsszel sunnyog!” – mondta Hankó Balázs. Felidézte, hogy tavaly novemberben küldték meg a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségére, határozott időtartamára, úgynevezett „lehűlési idejére” vonatkozó javaslatot.

Kiemelte, hogy eddig a kuratóriumi tagok összeférhetetlenségéről volt szó, de most Brüsszel a magyar egyetemistákkal és a magyarokkal szándékosan diszkriminatív módon viselkedik. Ezért is folytatódik a sikeres Pannónia Ösztöndíjprogram, amelynek segítségével az első félévben háromezren fognak eljutni a világ vezető egyetemeire, és folytatódik a HU-rizon program is, amelyben a magyar intézmények olyan egyetemekkel működnek együtt, mint a Stamford, vagy a Cambridge.