A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/gazdasag/kezdodik-a-magyar-dallas-613178/
Hirdetés
A Mol hazánk legnagyobb szénhidrogén-kitermelő vállalata, amely tavaly az összes itthoni kőolaj felét, mintegy 3,5 millió hordót, illetve a földgáz 90 százalékát, 1,4 milliárd köbmétert hozott felszínre, és a következő öt évben is 200 milliárd forintot fektet az itthoni olaj- és gázkitermelés fejlesztésébe. A cég 2015-ben nyerte el a kutatási koncessziót a Budapesthez közeli kisvároshoz tartozó területen, az első fúrások idén júliusban kezdődtek. A november 11-én megnyitott kútból kezdetben napi 600 hordó olajat termelnek ki, ez idővel 700, de akár 1000 hordó mennyiségre is emelkedhet (egy hordó nagyjából 158 liter.) Az olajat Vecsésről a százhalombattai Dunai Finomítóba szállítják.
Ez a mennyiség nagyjából 5 százalékkal növeli hazánk kőolaj-kitermelését. A Vecsés–2 a Mol harmadik legjelentősebb hozamú kútja, ami pótolhatja a kimerülőben lévő algyői olajmező hozamcsökkenését.
A vecsési olaj feltárása azért ígéretes, mert a környéken további sikeres fúrások követhetik. Magyarország átlagos napi kőolajszükséglete 150 ezer hordó, ez egy évben 54,75 millió hordót jelent. Ennek az összes hazai kitermelés, évente mintegy 7,3 millió hordó csupán 13,3 százaléka, vagyis minden növekedés mérsékeli a jelentős importfüggőséget.
A kőolaj a teljes hazai energiamix mintegy 31 százalékát teszi ki, a magyarországi felhasználás közel 87 százaléka import. A behozatal hozzávetőleg kétharmada Oroszországból jön a Barátság kőolajvezetéken; mint ismeretes, ezen az ukrajnai háborúval összefüggésben időnként akadozik a szállítás, rendszerszinten azonban érkezik az olaj. További számottevő forrás az Adria-vezeték, ezen a külhonból beszerzett kőolaj nagyjából 27 százaléka jut el Magyarországra.
– Minden csepp Magyarországon kitermelt kőolaj hozzájárul ahhoz, hogy csökkentsük az ország energiafüggőségét – mondta a Mol közleményében Hernádi Zsolt, a vállalat igazgatója. Hozzátette, hogy a jelenleg csapolt készletek folyamatosan kimerülnek, ami természetes folyamat. A Mol az elmúlt 5 évben 133 milliárd forintot költött a termelés szinten tartására, ami nélkül évente 15-20 százalékkal csökkenne az idehaza kinyert kőolaj mennyisége.