Lakásfejlesztési tőkeprogram indul 200 milliárd forintos keretösszeggel
Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként 200 milliárd forintos keretösszeggel új tőkeprogramot indít a kormány ingatlanalapok számára 2025 márciusában, ami három célt szolgál: kollégiumok, bérlakások vagy új lakások építését – mondta a nemzetgazdasági miniszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.Nagy Márton kiemelte, a Lakhatási Tőkeprogram bejelentését jelentős egyeztetés előzte meg az ingatlanpiaci fejlesztők, a lakásfejlesztők bevonásával, példaként az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesületet (IFK) említette.
A 2025. december 31-ig tartó, az ingatlanpiac kínálati oldalát érintő program keretéből minden, nyitott vagy zárt, már meglévő vagy újonnan létrehozott ingatlanalap is részesülhet, alapkezelőnként legfeljebb 30 milliárd forinttal. Az MFB Zrt. az adott alapban legfeljebb 70 százalékig szerez részesedést.
A miniszter úgy vélte, a 200 milliárd forint megjelenése nagy lökést fog adni a piacon az új lakásépítéseknek, mindezek makrogazdasági hatásait már ősszel lehet majd látni: amennyiben a lakásfejlesztők az első fél évben megszerzik az építési engedélyeket, akkor a második fél évben elkezdenek építeni, ez pedig mind az építőipar fellendítéséhez, mind a gazdasági növekedéshez hozzá fog járulni. Ugyanis a lakáspiac és a fogyasztás „kéz a kézben jár” – fogalmazott a tárcavezető.
Nagy Márton elmondta, hogy idén jelentősen – nagyjából 40 százalékkal – emelkedtek tavalyhoz képest a tranzakciószámok, miközben az új lakásokhoz a lakáshitelek csupán 15 százaléka kötődik, a többségük a használt lakásokat érinti. Ráadásul jövő márciusban újabb pénzek érkezhetnek a piacra a lejáró prémium állampapírok miatt. Mindezek következtében árnövelő hatásokat látnak, amit a kínálati oldal gyorsabb alkalmazkodásával szeretnének megelőzni.
Ezért a márciusban induló új programban évente 25 ezer új lakás építését célozták meg, míg idén az új lakásépítések száma talán meg fogja közelítni a 12 ezret.
A miniszter szerint a bérleti piac sem néz ki jól, a fiatalok Budapesten a havi jövedelmük 40-60 százalékát költik a lakásbérletre, míg az OECD adatai alapján már a 40 százalék feletti érték kritikusnak tekinthető.
A nemzetgazdasági miniszter ismertette, hogy a Lakhatási Tőkeprogram célja a gazdasági aktivitás növelése, valamint a hazai lakáskínálat emelkedése ingatlanalapok ingatlanfejlesztésein keresztül.
Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a tőkeprogramról elmondta, hogy az abban szereplő 200 milliárd forintos keretösszeg 800 milliárd forintot mozgathat meg.
Nagy Márton a sajtótájékoztató végén újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, Varga Mihályt – jelenlegi pénzügyminisztert – felkészült szakembernek tartja és úgy gondolja, hogy nagyon jó jegybank elnök lesz.
Mellár Tamás, a Párbeszéd vezérszónokának felvetését, hogy csőd közeli állapotban van a magyar gazdaság, Nagy Márton alaptalan rémisztgetésnek nevezte és felhívta a figyelmet arra, hogy a Fitch Ratings pénteki minősítésében változatlanul befektetésre ajánlja Magyarországot.