Az egyik legrégebben működő hazai ingatlanközvetítő hálózat beszámolója szerint október végén és november környékén már egyre többen voltak kíváncsiak az ingatlanportálokon megjelenő online hirdetésekre, de azóta több tájékozódó e-mail és telefonhívás is érkezett a balatoni régió irodáiba.

Fotó: ShutterStock/ZG Photography
Hirdetés

– Az elmúlt hónapokban a vevők nem rúgták ránk az ajtót, hiszen miként a vidéki ingatlanpiac, úgy a balatoni is lassan követi le a fővárosi ingatlanpiaci változásokat, a hatások késve jelentkeznek – hangsúlyozza Krausz Gábor, a siófoki iroda szakértője. – A balatoni kínálatban jelenleg sok a feltorlódott ingatlan, ezért a vevőknek most van miből válogatni, ez a túlkínálat pedig egyelőre nyomást gyakorol az árakra.

A szakértő rávilágít, hogy a közelmúltban először a kisebb lakások értékesítése indult be, majd az élénkülés elkezdett továbbgyűrűzni a többi kategóriába is.

A használt ingatlanok árai gyakorlatilag nem változtak az elmúlt hónapokban, ráadásul az újépítésűek piacán tavaly 10-20 százalékos árcsökkenés is megvalósult, a befektetők kényszerhelyzetbe kerültek a sikeres és gyors értékesítés érdekében.

Korábban írtuk

Az előrejelzések szerint azonban 2025 második felében akár már 5-10 százalékos áremelkedésre is lehet számítani

mind a használt, mind az újépítésű ingatlanok terén, de idén a bérlőknek is számolniuk kell legalább tíz százalékos növekedéssel.

A 100 milliós határ alatt lényegesen nagyobb a vásárlói érdeklődés, a vevők leginkább az 50 négyzetméter körüli, vízparti társasházi-, és belvárosi lakásokat keresik.

Míg egy siófoki, 40-60 négyzetméter közötti belvárosi lakás ára 40-50 millió forint között mozog, addig egy zártkerti ingatlan, vagy hétvégi ház már ennek a harmadáért is megvásárolható. A minden extrával felszerelt, újépítésű, modern házakat és nyaralókat ugyanakkor ennek a tízszereséért, 150-250 millió forintért kínálják, ám utóbbi kategóriában egyelőre csekély a mozgás.

A piac további élénkülése a szezon beindulásától várható.