Megalakult a Gazdaságvédelmi Operatív Törzs
A Gazdaságvédelmi operatív törzs elsődleges célja a magyar gazdaság növekedési pályára állítása, ezért azonosítja és felszámolja azokat az adminisztratív szabályokat, bürokratikus terheket, amelyek fékezik a gazdaságot, akadályozzák a vállalkozások működését – mondta a pénzügyminiszter a testület alakuló ülését követő sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.Varga Mihály hozzátette, a törzs négy fő területre koncentrál: figyelemmel kíséri és ellenőrzi a magyar gazdaság védelme érdekében hozott kormányzati intézkedések végrehajtását, véleményezi a magyar gazdaság védelme szempontjából releváns kezdeményezéseket és javaslatokat fogalmaz meg a kormányzati beavatkozásra. Továbbá a testületnek fontos szerepe van a vállalkozások tevékenységét akadályozó tényezők megszüntetésében, példaként egy-egy beruházást gátló szabályozást, a fejlesztési források kihelyezését nehezítő előírást vagy az indokolatlan adminisztrációs terheket említette.
Közölte, a kormány a Gazdaságvédelmi operatív törzs vezetésével a pénzügyminisztert bízta meg.
A testület tagja az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft., a Nemzeti Befektetési Ügynökség, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. és a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, a fogyasztóvédelemért felelős vezető, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatalt irányító államtitkár. A törzs ülésein tanácskozási joggal vehet részt a Gazdasági Versenyhivatal, a Közbeszerzési Hatóság képviselője és a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi fogyasztóvédelmi vezetője – mondta el a pénzügyminiszter.
Kérdésre válaszolva közölte, a testület a tervek szerint 2022 végéig fog működni. Reményét fejezte ki, hogy a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésével a járványhelyzet addigra megoldódik.
Arról is beszámolt, hogy a törzs következő ülésén Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is részt fog venni, aki a vállalkozások helyzetéről számol majd be.
Magyarország a járvány elleni védekezés új szakaszába lépett: az emberek egészségének megvédését követően a gazdaság újraindításán van a sor – jelentette ki Varga Mihály. Hozzátette, hogy ennek érdekében hozták létre a gazdaságvédelmi alapot, amelynek idei 923 milliárd forintos keretéből eddig 904 milliárd forintot használtak fel a munkahelyek megóvására és az új beruházások támogatására. Ugyanakkor jelezte, ez az összeg nem tartalmazza az ideiglenes adó- és járulékkedvezmények és a hiteltörlesztési moratórium hatását.
A miniszter szerint Magyarország az elmúlt hét évben tapasztalt folyamatos gazdasági növekedésnek köszönhetően tudott a gazdaság újraindítására ilyen nagyságrendű forrást biztosítani.
Közölte, a járvány alatt a magyar gazdaság teljesítménye áprilisban érte el a mélypontját, májusban azonban már megkezdődött a kilábalás.
Varga Mihály elmondta, a kormány azért dolgozik, hogy az idei – várhatóan 3 százalékos – gazdasági visszaesés után 2021-re Magyarország minél előbb vissza tudjon kerülni arra a növekedési pályára, amelyen a válság előtt volt, valamint, hogy jövőre a gazdasági növekedés üteme érje el a 4,8 százalékot.