Miért van létjogosultsága egy francia-német-V4 erőközpontnak?
Az Európai Unió 2017-ben hirdette ki a szociális jogok európai pillérét, amelynek keretében az uniós tagállamok húsz alapelvet határoztak meg egy XXI. századi, igazságos és erős szociális Európa elérésének céljából, azonban csaknem négy évre, nyolc EU-elnökségre és egy világjárványra volt szükség ahhoz, hogy egy cselekvési terv megfogalmazására is sor kerüljön – emlékeztet az Origó írása.Az EU az idén május 7-én és 8-án rendezett csúcstalálkozóján három fő, 2030-ig elérendő célt határozott meg:
- legalább 78 százalékos foglalkoztatási ráta az Európai Unióban;
- évente a felnőttek legalább 60 százaléka vegyen részt képzésekben;
- a társadalmi kirekesztődés vagy a szegénység kockázatának kitettek száma legalább 15 millió fővel – és ezen belül legalább 5 millió gyermekkel – csökkenjen.
A kezdeményezés, bár első ránézésre úgy tűnhet, kizárólag a szociális értékek erősítését célozza, nem a jótékonykodásról szól. A szociális dimenzió aktív bevonása mindig is a magas versenyképességű gazdaságok lényeges elemének számított, amely versenyképességből igencsak híján volt az EU az utóbbi bő egy évtizedben. Egy ilyen helyzetben, a XXI. század adta kihívásokkal szemben, a plurális gazdasági szemlélet mellett a klasszikus értelemben vett és az új típusú körülmények szerint formálódó szociális és szolidáris gazdasági szempontok figyelembevétele is nélkülözhetetlen egy sikeres gazdaságpolitika felépítéséhez és kialakításához – jelen esetben újjáépítéséhez.
A további részletekről IDE KATTINTVA az Origón olvashatnak.