Fontos lenne, hogy a vevők az építkezéseknél is szokjanak rá a magyar termékekre
Most érdemes felújítani, később csak drágább lesz minden
Elérhetők az építési termékek és rendelkezésre állnak a kivitelezési kapacitások. Szakértők szerint aki teheti, most építkezzen vagy vágjon felújításba, mert az árak még viszonylag nyomottak.Kedvező fordulatot vesznek a lakásépítések és lakásfelújítások – hangsúlyozza az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), amely piaci helyzetelemzésében azt írja, hogy az építésgazdaságban tapasztalható piaci körülmények kedvező lehetőséget teremtettek a lakásépíttetők és -felújítók számára.
A legjobb pillanat most van építkezésre és felújításra
– állítják, ugyanis elérhetők az építési termékek és rendelkezésre állnak a kivitelezési kapacitások. Az árak emiatt relatíve nyomottak, az elmúlt két évben a kiélezett piaci versenynek köszönhetően alig változtak, reálértéken még csökkenés is történt.
Jön az áremelkedés a felújításoknál?
A szükséges kamattámogatott hitel és a beruházást támogató lakhatási tőkeprogram elindulása az év második felétől fokozatosan teremti meg a munkalehetőséget is az ágazatban.
A külső tényezők alakulásának függvényében azonban változás jöhet a kapacitásoknál és az árakban.
Ilyen tényező lehet a Németországban nemrég bejelentett grandiózus gazdaságélénkítő program felfutása nyomán, az európai alapanyagpiacokon bekövetkező trendforduló eshetősége, vagy az orosz–ukrán háború lezárása után hirtelen jelentkező keresleti sokk hatása. Idehaza pedig a kivitelezési vállalási árakat növelő hatása lehet az infláció miatti bérnyomásnak, míg gyártói oldalon az emelkedő energia- és alapanyagárak az önköltségi árak emelkedését indíthatják be.
Vedd a hazait!
Ugyanakkor komoly problémaként említik, hogy
hazánkban csupán 46 százalék a hazai szereplők piaci részesedésének aránya az építésgazdaságban, ami az egyik legalacsonyabb az egész Európai Unióban – Németországban és Ausztriában például ez az arány meghaladja a 80 százalékot.
„A dömpingáras, gyakran alacsonyabb minőségű építési termékek nagyarányú beáramlása rombolja a hazai vállalatok versenyképességét, és ellehetetleníti a magyar vállalatok fenntartható fejlődését” – hangsúlyozzák, hozzátéve, hogy elindították a Prémium Magyar Építőanyag és Prémium Regionális Építőanyag minősítési védjegyprogramot. Ezzel az a céljuk, hogy az állami beruházások és közbeszerzések feltételrendszerébe pozitív értékelésként kerüljön bele a védjegy megléte.
A szövetség azt szeretné elérni, hogy
a vevők szokjanak rá a hazai gyártású termékekre.