Moszkva haladéktalanul megvizsgálja a magyar kérést
Oroszország haladéktalanul megvizsgálja Magyarországnak a további gázszállításokra vonatkozó kérését – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel megtartott csütörtöki moszkvai sajtóértekezleten.„Országaink érdekének teljes mértékben megfelel, hogy maradéktalanul végrehajtsuk az oroszországi földgáz exportjára vonatkozó, tavaly megkötött hosszú távú szerződéseket. Kollégáink ma arról tájékoztattak bennünket, hogy a magyar kormány a pótlólagos földgázmennyiségek idei megvásárlása iránt érdeklődik” – mondta Lavrov.
„Erről a kérésről azonnal jelentést teszünk, és megvizsgáljuk” – mondta a miniszter.
A csütörtöki moszkvai tárgyalásokon 700 millió köbméter gáz pótlólagos vásárlásáról tárgyaltak a felek. Tavaly szeptemberben az MVM hosszú távú szerződést kötött a Gazprommal évi 4,5 milliárd köbméter orosz földgáz vezetékes szállításáról rendelkeznek Szerbián és Ausztrián keresztül. A megállapodás 15 évre szól, és a végrehajtás megkezdése után 10 évet követően újratárgyalható.
Az orosz külügyminiszter szerint a felek megerősítették elkötelezettségüket a paksi atomerőmű-projekt folytatása mellett. Közölte, hogy sem Oroszország, sem Magyarország nem érdekelt abban, hogy a szankciók akadályozzák a kétoldalú együttműködést, amire megoldást kell találni. Értékelése szerint a megbeszélések a kölcsönös bizalom légkörében zajlottak, valamint gyakorlatiasak és nagyon tartalmasak voltak.
Lavrov arról is beszélt, hogy Moszkva kész további felvilágosítást adni az Ukrajna ellen indított „különleges művelet” különböző vonatkozásairól, és arra számít, hogy a Nyugat meg fogja érteni, milyen veszélyt jelentenek a Kijevnek küldött fegyverszállítmányok. Az orosz tárcavezető szerint Brüsszel és Washington, valamint a legtöbb európai főváros álláspontját az elfogultság jellemzi.
„Remélem, hogy az élet mégis kikényszeríti majd, hogy előítéletek nélkül vizsgáljuk meg a tényeket, felhagyjunk a mesterségesen kitalált konfrontációs taktikákkal és stratégiákkal, és végre az európai problémáinkkal foglalkozzunk” – fogalmazott.
Hangot adott véleményének, miszerint Európa a saját ellenében követi az Egyesült Államok érdekeit.
„Komoly országok számára szégyenteljesnek” nevezte, hogy az Európai Unió részéről senki sem reagált Petro Porosenko ukrán elnök nyílt beismerésére, hogy sohasem szándékozott betartani az általa aláírt, az ukrajnai rendezés alapjának tekintett minszki megállapodásokat.
„Azt szeretném kívánni azoknak az országoknak, amelyek hangsúlyozottan ragaszkodnak hozzá, hogy politikájukat a nemzeti érdekeik határozzák meg (…), hogy ez a jogos és teljesen természetes kívánság, érvényre jusson, és tiszteletben tartsák” – mondta Szergej Lavrov.