Fotó: MTI/KKM/Mitko Sztojcsev
Hirdetés

A miniszter kiemelte, hogy a brazil és a magyar kormány azonos módon közelíti meg a világpolitika legjelentősebb dilemmáit, így semmilyen nyitott kérdés nem terheli a kétoldalú kapcsolatokat.

Dél-Amerikában Brazília Magyarország második legjelentősebb kereskedelmi partnere. A két ország 430 millió dollár forgalmat bonyolít egymással, 50 magyar tulajdonú cég működik kifejezetten magas hozzáadott értékű ágazatokban Brazíliában, és az EU-ba irányuló brazil befektetések közül az ötödik legtöbb Magyarországra érkezett – közölte Szijjártó Péter. A miniszter kiemelte, hogy a városban termelik meg a dél-amerikai ország bruttó hazai termékének mintegy harmadát.

A külgazdasági és külügyminiszter beszámolt arról, hogy több megállapodás született az élelmiszeripari export megkönnyítésére és a magyar vízügyi technológiák bevezetésére a brazil piacra. Jelentős sikernek nevezte, hogy egy magyar vállalat szállíthatja a teljes brazíliai McDonald’s hálózat sajttermékeit. Kitért a miniszter arra is, hogy 165 millió forintos támogatást kaptak azok a magyar vízügyi cégek, amelyek a brazíliai szennyvízkezelési projektekben való részvételre pályáznak.

Magyarország érdekelt abban, hogy a Dél-amerikai Közös Piac, a Mercosur és az EU közötti szabadkereskedelmi megállapodás minél előbb életbe lépjen, tekintettel arra, hogy az számos magyar vállalat előtt nyitja meg a dél-amerikai exportlehetőségeket – hangoztatta a miniszter.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy azok az ágazatok, amelyek kihívásokkal szembesülhetnek, például a baromfi- vagy a méztermelők, számíthatnak a magyar kormány segítségére, és biztonsági alapot hoztak létre a számukra.

ha előre nem látható piaci feszültségek keletkeznek ezekben az ágazatokban, akkor a magyar kormány támogatást nyújt – tette hozzá.

„Minél szabadabb a világkereskedelem, annál jobb Magyarország számára” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó Péter azt mondta, hogy Brazíliában hangsúlyosan foglalkoznak a környezetvédelmi kérdésekkel, és a magyar erdőgazdálkodási tudásra kifejezetten számítanak az amazóniai térség megóvása érdekében, így a mostani gazdasági-üzleti találkozók egyik fókusza éppen ez az ágazat volt.

A miniszter a brazil-magyar üzleti fórumot követően megbeszélést folytatott Paulo Skaffal, a Sao Paulo Állami Gyáriparosok Szövetségének elnökével.