Nagy Márton: Termelékenységi ugrásra van szükség
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalában fogadta a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) vezetőit, Eppel János elnököt és Perlusz László főtitkárt. A találkozó keretében a felek áttekintették a gazdasági folyamatokat, valamint külön kitértek a munkaerőtartalék aktivizálásával kapcsolatos javaslatokra – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.A nemzetgazdasági miniszter gratulált a Vállalkozók napja sikeres megrendezéséhez, hiszen vállalkozók nélkül nincs magyar gazdaság sem – írták a közleményben.
Nagy Márton emlékeztetett, hogy a munkaadók és a munkavállalók közti történelmi bérmegállapodást – amely nem jöhetett volna létre a VOSZ nélkül – nehéz háborús gazdasági körülmények között írták alá. Ennek ellenére a három éves megállapodás ambiciózus, amelynek köszönhetően jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedhet a minimálbér. Ez azt jelenti, hogy a legkisebb bér a következő években 40 százalékkal fog nőni. A kormány ezt a szociális hozzájárulási adó csúsztatásával segíti, azaz a minimálbért keresők után a munkáltatónak 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell befizetnie a szochó-t.
A közleményben a nemzetgazdasági miniszter felhívta a figyelmet, hogy a magyar gazdaság versenyképességének megőrzése és a bérnövekedési pálya sikeres megvalósítása érdekében a hazai vállalkozásoknak, különösen a kkv-knak, hatékonyabbá és termelékenyebbé kell válnia. A következő években termelékenységi ugrást kell végrehajtani, amelyet a kormány az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv keretében, a Demján Sándor Programon keresztül támogat. A program többek közt olyan kedvező hitelekkel, mint a 3,5 százalékos kamatozású Széchenyi Kártya Program, tőkeprogram, beruházási célú vissza nem térítendő támogatásokkal, a digitalizáció előremozdításával, összesen mintegy 1410 milliárd forinttal segíti a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését, növekedését.
Nagy Márton arra kérte a VOSZ vezetőit, hogy a Demján Sándor Program megvalósításában való részvétel mellett, továbbra is gyűjtsék össze és képviseljék a vállalkozások meglátásait, javaslatait, hogy a kormány a leghatékonyabb, vállalkozásokat támogató környezetet tudja kialakítani.
Az egyeztetésen a felek végezetül ismételten leszögezték, a gazdasági növekedés magas pályára állítása és a hazai kkv szektor megerősítése közös érdek, ezért a VOSZ és az NGM között folyamatosak maradnak az egyeztetések – olvasható a minisztérium közleményében.