Fotó: Navracsics Tibor, Facebook
Hirdetés

Navracsics Tibor hozzátette, a 34-ből 22 a fővárosi kerületek egyike. 163 járás az átlagos gazdasági erő alatt helyezkedik el, közülük 55 pedig az országos átlag felét sem éri el – ismertette.

A miniszter rámutatott, a vármegyeszékhelyeket magában foglaló járások közül négy – a győri, a székesfehérvári, a tatabányai és a veszprémi – teljesít az országos átlag fölött, a salgótarjáni mutató pedig nem éri el az átlag felét sem.

Navracsics Tibor hangsúlyozta, ezeket a fejlettségi adatokat csak úgy lehet javítani, ha a településalapú fejlesztési politika mellett a területi együttműködés programját is elindítják.

Úgy fogalmazott, óriási területi különbségek feszítik az országot, ezek önmagukban arra figyelmeztetnek, hogy a jövőben nagyobb figyelmet kell fordítani a területi együttműködésre és fejlettségre. A Versenyképes járások program elindítása ezt segíti elő – mondta.

Korábban írtuk

A miniszter közölte, ennek a szemléletváltásnak pozitív hatása lehet az önkormányzati szférára és a területi közigazgatásra is, továbbá megtalálhatják a hatékony és eredményes együttműködés formáját.

Navracsics Tibor emlékeztetett arra, hogy harmadik alkalommal rendezik meg az év eleji konferenciát, amelyen a területfejlesztésben és politikában érintett szakemberek, az önkormányzatok képviselői és a közigazgatásban dolgozó döntéshozók, szakemberek tekintik át a feladatokat.

Azt mondta, ennek elindítására azért volt szükség, hogy évtizedes szünet után a területi szemléletet újra bevonják a döntéshozatalba.

Czunyiné Bertalan Judit, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztés megvalósításáért felelős államtitkára a konferencián tartott előadásában bemutatta a Versenyképes járások programot, amely várhatóan márciusban indulhat el.

Kiemelte, hogy a költségvetésben rendelkezésre állnak a források a program megvalósításához.

Bánné Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy már 2023-ban megerősítették terület- és településfejlesztési tevékenységüket. Először összegyűjtötték az önkormányzatok, valamint a gazdasági és társadalmi szervezetek fejlesztési igényeit, így a TOP majd a TOP Plusz programokhoz 2-2 ezer programötletet rögzítettek.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az újfajta területfejlesztési politikának köszönhetően a vármegye az ország egyik gazdasági motorja lett.

Riz Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője előadásában Ózd és térségének erejéről, múltjáról és a fejlesztési lehetőségekről beszélt.