Népszerűek a kormányintézkedések
A magyar emberek elsöprő többsége támogatja a mindennapi életüket befolyásoló legfontosabb kormányzati intézkedéseket. Össztársadalmi elfogadást élvez a családok támogatása, a rezsicsökkentés, az illegális migráció visszaszorítása és a gyermekvédelem is. A legtöbb magyar szerint hazánk és a magyar emberek szempontjából inkább jó, mint rossz a családok adóvisszatérítése (88 százalék), a 13. havi nyugdíj (86 százalék), a minimálbéremelés (85 százalék) és a fiatalok személyi jövedelemadó mentessége (84 százalék) – derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) legfrissebb kutatásából. A 2022. január 5-13. között végzett, ezer fős, reprezentatív felmérés szerint a válaszadók nagymértékben egyetértenek a kormány alapvető fontosságú, legjelentősebb intézkedéseivel.A közelmúltban az ellenzék részéről számos kritikus hangot lehetett hallani több meghatározó jelentőségű kormányzati intézkedéssel kapcsolatban. A Kopp Mária Intézet kíváncsi volt arra, a magyarok mit gondolnak ezekről, ezért kilenc intézkedés kapcsán kérdezték meg őket arról, azok szerintük a magyar emberek és általában Magyarország szempontjából inkább jónak vagy inkább rossznak tekinthetők.
Az eredmények magukért beszélnek, hiszen mind a kilenc intézkedést a válaszadók elsöprő többsége támogatja.
A felmérésből kiderült, hogy a családi adóvisszatérítés (88 százalék) és a 13. havi nyugdíj (86 százalék) a legnépszerűbb. A minimálbér emelése, valamint az illegális migráció megfékezése is kifejezetten fontos a magyar emberek számára – mindkét esetben 85 százalékos a támogatottság; a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelemadó-mentességének bevezetésével pedig 84 százalékuk ért egyet. A családok támogatása, valamint a gyermekek és a családok védelme is meghatározó: az előbbit a megkérdezettek 83 százaléka, az utóbbit 82 százaléka támogatja. A rezsicsökkentés népszerűsége továbbra is töretlen (78 százalék) és a benzinár befagyasztását is tízből nyolcan támogatják.
Az eredmények azt mutatják, hogy az iskolai végzettség növekedésével és a lakóhelyül szolgáló település méretének növekedésével kissé nő a kétkedők száma, de még az ő esetükben is kiemelkedően magas, 75-80 százalék körüli támogatás figyelhető meg.
Külön érdekessége a felmérésnek, hogy a magukat kormánykritikus válaszadóknak tartók között is háromszor, négyszer többen vannak a kormányzati intézkedésekkel egyetértők, mint az azokat elutasítók.
A gyermekek és a családok védelmével például még a kormánykritikusok kétharmada is egyetért, és csak ötödük nem, hatoduk pedig bizonytalan a kérdést illetően.
A kormányt kritizálók leginkább a családi adóvisszatérítéssel (75 százalék), és legkevésbé a rezsicsökkentéssel tudnak azonosulni (55 százalék), bár így is több köztük a támogató, miközben viszonylag magas, 15 százalék körüli közöttük a bizonytalanok aránya.
A KINCS kutatásból az látszik, hogy a magyar emberek nagymértékben egyetértők és támogatók a kormányzati intézkedésekkel kapcsolatban, ezen intézkedések mögött kétségtelenül széles társadalmi támogatottság áll.