Oroszország leállította a földgázszállítást Ukrajnán keresztül
A Gazprom orosz energiaipari óriáscég szerdán bejelentette, hogy a tranzitszállításra vonatkozó ötéves szerződés lejárta – reggel hat óra – után leállította az Ukrajnán át Európába irányuló földgázszállítást.„A Gazprom és az (ukrán) Naftohaz közötti szerződések meghosszabbításának az ukrán fél által történt többszöri és egyértelmű elutasítása miatt a Gazpromnak megszűnt a műszaki és jogi lehetősége, hogy 2025. január 1-től gázt szállítson Ukrajna területén keresztül. Moszkvai idő szerint 8:00 óra óta nem szállítunk orosz gázt Ukrajna területén át” – olvasható a vállalat közleményében.
Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték lezárása a Krím dél-ukrajnai félsziget 2014-ben történt orosz megszállása és bekebelezése óta tartó évtizedes feszült viszonynak vet véget.
Oroszország továbbra is exportál földgázt a Fekete-tenger mélyén húzódó Török Áramlat vezetéken.
Az orosz-ukrán tranzitszerződés évi 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitszállítását irányozta elő.
Előzőleg Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy új orosz-ukrán gázszállítási szerződés nem lesz, mert újév előtt néhány nappal nem lehet új szerződést kötni. Kijev szintén bejelentette, hogy le akarja állítani az orosz gáztranzitot.
Ukrajna közölte, hogy az Európai Bizottság kérésére kész újraindítani a területén át a gázszállítást, ha a vezetéken nem orosz gázt szállítanak, az orosz elnök pedig nem zárta ki új szerződések megkötését harmadik fél – török, magyar, szlovák és azerbajdzsáni cégek – részvételével – írta a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint ebben az esetben a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél az orosz-ukrán határon új tulajdonosnak adná át a szállítási jogokat.
A kijevi energiaügyi minisztérium szerdán közölte, hogy az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás leállítása a nemzetbiztonság érdekében történt.
„Leállítottuk az orosz gáz tranzitszállítását. Ez történelmi esemény” – idézte Herman Haluscsenko minisztert a tárca.
A minisztérium közleménye szerint a lépésre jó előre felkészültek, így az ukrán gázszállító rendszer az orosz gáztranzit nélkül is működik.
Az Európai Unió a 2022. februári Ukrajna elleni orosz támadás megindítása óta megkettőzte az erőfeszítéseit, hogy alternatív források keresésével csökkentse az orosz energiától való függőségét.
Az Európai Bizottság szerdán közölte, hogy számítottak a szállítás január 1-i leállítására, és az unió felkészült erre.
„Az európai gázinfrastruktúra elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív utakon nem orosz eredetű gázzal lássa el Közép- és Kelet-Európát” – közölte az EB szóvivője, aki hozzátette, hogy az infrastruktúrát 2022 óta jelentős cseppfolyósított-földgázimporttal (LNG) erősítették meg.
Ausztria felkészült az orosz gáztranzit leállására, az ország ellátása folytatódik más forrásokból, mint a németországi és olaszországi töltőpontok és a tárolókapacitásokból – közölte szerdán az osztrák kormány.
„Elvégeztük a házifeladatunkat és alaposan felkészültünk erre a forgatókönyvre” – írta közleményében Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter. „Ausztria már nem függ az orosz gáztól, és ez jó dolog” – tette hozzá.
Moldovában a Dnyeszter melléki oroszbarát szakadár területen leállították a fűtés és a melegvíz-szolgáltatást a háztartásokban szerdán, miután Oroszország nem szállít Ukrajnán keresztül több földgázt – jelentette a RIA Novosztyi orosz állami és a Reuters brit hírügynökség.
A Szovjetunió széthullása után Moldovától elszakadt terület Ukrajnán keresztül kapta az orosz gázt. A Tirasztyeploenergo helyi energiavállalat közölte, hogy a leállítás helyi idő szerint 7 órakor lépett életbe, de egyes létesítmények, így a kórházak mentesültek az intézkedés alól.