Robbanásszerű fejlődés előtt állunk
Magyarország díszvendégként vett részt vasárnap a húsz ország fiatal vezetői számára a kelet-kínai Hangcsouban rendezett vállalkozói konferencián, amelyet három éve a legnagyobb kínai internetes kiskereskedelmi vállalatnak számító Alibaba társalapítója, Jack Ma hívott életre.A World Youth Leaders’ Summit (A világ ifjú vezetőinek csúcstalálkozója) nevű egynapos esemény megnyitóján elmondott beszédében György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára hangsúlyozta: a 21. század egyik legnagyobb kihívása a technológia robbanásszerű fejlődése, ami alapjaiban változtathatja meg gondolkodásunkat a munkáról, tudásról, családról, illetve az egymáshoz való viszonyainkról. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása a feltörekvő fiatal generáció vezetőire hárul, akik szüleik bölcsességét és saját kreatív energiáikat, valamint frissességüket felhasználva nézhetnek szembe a feladattal – tette hozzá.
György László az MTI-nek telefonon elmondta: a harmincas, negyvenes éveikben járó, sikeres kínai vállalkozók legfontosabb rendezvényére Magyarország egy saját, fiatalos innovációval, a teqballal érkezett. A magyar fejlesztésű teqball egy új, futballalapú, hajlított asztalon játszott sport, amely edzőeszközként is szolgál a profi és amatőr labdarúgóknak egyaránt, támogatói között pedig számos világsztár megtalálható.
Az államtitkár úgy fogalmazott: a teqball a remények szerint az lehet Magyarország számára, amit a hetvenes évektől kezdődően az asztalitenisz sportág jelentett Kína számára.
A magyar delegáció – amelynek tagjai között szerepeltek a Külgazdasági és Külügyminisztérium Sportdiplomáciai Főosztályának munkatársai, illetve Gyurta Dániel, Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter főtanácsadója -, teqball asztallal ajándékozta meg a sanghaji SIPG FC labdarúgó klubot, valamint Hangcsou város futballcsapatát.
Az államtitkár ezzel kapcsolatban kiemelte: a teqball gyakorlása a labdarúgók játéktechnikájára is jó hatással van.
Bolla Szilárd, Magyarország sanghaji főkonzulja az MTI-nek telefonon elmondta: a privát kezdeményezésként megjelenő teqball – melyet a magyar kormány is felkarolt -, nemzetközi hódításnak indult, a remények szerint a jövőben olimpiai sportággá válhat. Az első lépés e cél felé a 2020-ban, a kínai Hajnan-szigeten megrendezett Ázsiai Strandjátékokon való szereplés lesz – mondta, majd hozzátette: a főkonzulátus azon dolgozik, hogy a teqball felkerüljön a 2022-es Ázsiai Játékok palettájára is, amelynek Hangcsou ad otthont. A város vezetésével fennálló jó kapcsolatok, valamint az országaink közötti diplomáciai viszony egyaránt bizakodásra adnak okot arra nézve, hogy a magyar fél meggyőzheti a kínai döntéshozókat erről az innovatív és szociális problémákra is választ nyújtó sportágról, mely ezáltal további világeseményekre is eljuthat majd – hangoztatta.
A teqball népszerűsítésére a magyar delegációval Kínába érkezett Cafu, a kétszeres világbajnok brazil labdarúgó is.
A főkonzul hangsúlyozta: a magyar innováció mellett a hazánk kínálta befektetési környezet bemutatása is hangsúlyt kapott a rendezvényen, hiszen annak résztvevői a kínai „China Going Global” (Kína globálissá válik) elnevezésű stratégia mentén külföldi befektetési lehetőségeket keresnek majd.
György László beszámolt arról is, hogy a konferenciát megelőzően a kínai fővárosban, valamint az ország keleti részén található Csinan városban is megbeszéléseket folytatott több kétoldali egyetemi és innovációs együttműködés előkészítése céljából, egyebek mellett egy magyar-kínai egyetem létrehozásának lehetőségéről, amelyről még Orbán Viktor miniszterelnök és Hszi Csin-ing kínai elnök állapodott meg. Kína egyik legnagyobb pénzintézete, a China Construction Bank pénzügyi technológiai központot kíván létrehozni hazánkban, továbbá körvonalazódik egy együttműködés az egyik legnagyobb kínai turisztikai ügynökségnek számító Ctrip vállalattal is – ismertette megbeszéléseinek főbb elemeit az államtitkár.