Szijjártó Péter: Magyarország exportorientált gazdaság
A kormány továbbra is minden támogatást megad a nyugat-balkáni terjeszkedés felé kacsingató cégek számára, amelyek így sokat profitálhatnak a Magyarország és Bosznia-Hercegovina közötti, politikailag akadálytalan kapcsolatokból is – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Magyarország és a Bosznia-hercegovinai Föderáció közötti üzleti fórumon arról számolt be, hogy a találkozó kiváló lehetőséget nyújt a vállalatközi együttműködések építésére. Elmondta, hogy a részt vevő magyar cégek a maguk ágazatában a világ vezetői közé tartoznak, legyen szó a gépiparról, a környezetiparról, az energetikáról vagy a mezőgazdaságról és az élelmiszeriparról.
Kiemelte, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke az elmúlt években már bőven az 500 millió euró felett stabilizálódott, tehát „nem a szűz hóban kell lépkedni”. Továbbá kitért arra is, hogy a magyar export legnagyobb részét az agrár-, a gép-, a gyógyszer- és a vegyipari szektor adja, míg hazánk elsősorban fémipari termékeket importál a nyugat-balkáni országból.
„Magyarország kormánya a jövőben is minden támogatást megad azon magyar vállalatok számára, amelyek a külgazdasági vállalati stratégiájukban a Nyugat-Balkán irányába kacsingatnak. Különösen számíthatnak ránk azok a vállalatok, amelyek beruházásokat akarnak létrehozni ebben a térségben, de ugyanígy a kereskedelmi célokkal rendelkező vállalatokat is szívesen segítjük” – szögezte le.
Majd megerősítette, hogy a kormány az eddigiekhez hasonlóan jövőre is biztosítani fogja a megjelenési lehetőséget a hazai cégek számára a boszniai Mostarban és Tesanjban tervezett kereskedelmi vásáron. Emellett pedig az Eximbank pénzügyi szolgáltatásai is rendelkezésre állnak a továbbiakban is.
Jó hírnek nevezte, hogy a két ország között nincsenek nyitott kérdések. „A politikai szempontból akadálytalan kapcsolatok jelentik a lehetőséget arra, hogy önök egymással itt a mai napon eredményes kapcsolatfelvételt tudjanak végrehajtani” – fogalmazott.
Szijjártó Péter a harminckét bosznia-hercegovinai és több mint hatvan magyar cégvezető részvételével megtartott rendezvényen aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a világ az ismételt blokkosodás felé halad, és hangsúlyozta, hogy ez ellentétes hazánk érdekeivel.
„Mi továbbra is azt szorgalmazzuk, azért próbálunk dolgozni, hogy a következő éveket a konnektivitás, vagyis az összeköttetések határozzák meg a blokkosodás helyett” – mondta.
Aláhúzta, hogy Magyarország exportorientált gazdaság, ezért fontos nemzeti érdeke a súrlódásmentes kapcsolódás a nemzetközi kereskedelmi vérkeringésbe.
Ennek kapcsán arról is beszámolt, hogy a magyar gazdaság tavaly minden nehézség és inflációs nyomás ellenére sikeres évet zárt, ugyanis az export 150 milliárd euró körül alakult, ami azt jelenti, hogy tizenöt év alatt háromszorosára nőtt a kivitel értéke.
Illetve üdvözölte, hogy megdőlt a Magyarországra érkező működőtőke rekordja is, 2024-ban nagyjából 13 milliárd eurónyi beruházásról sikerült megállapodásokat kötni.
A miniszter végül közölte, hogy a kormány külpolitikai stratégiájában előkelő helyen szerepel a Nyugat-Balkán stabilitása. „Mi pontosan értjük, hogy mekkora jelentősége is van a nyugalomnak, a fejlődésnek, a stabilitásnak a nyugat-balkáni térségben” – mondta.
Majd kijelentette, hogy Magyarország ezért támogatja Bosznia-Hercegovina minél előbbi csatlakozását az Európai Unióhoz.
„Ebben a tekintetben van némi hiányérzetünk, hiszen most már eltelt nyolc esztendő azóta, hogy önök jelentkeztek. Érdemi előrelépés még nem történt, viszont még mindig van kettő hónap a soros magyar elnökségből. Még mindig két hónapunk van arra, hogy valahogy előre lökjük ezt a szekeret” – mondta.