A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott tárgyalását követően arról számolt be, hogy áttekintették a kétoldalú kapcsolatok állását, különös tekintettel a nemrég megrendezett sikeres gazdasági vegyes bizottsági ülésre, ahol a felek megerősítették szándékukat az együttműködés további fejlesztésére a szankciók által nem érintett területeken.

Hirdetés

Tudatta, hogy hangsúlyosan szerepeltek a napirenden az energetikai együttműködés kérdései is. Ennek kapcsán pedig leszögezte, hogy hazánk ellátásbiztonsága és versenyképessége továbbra is garantált az Oroszországgal folytatott észszerű együttműködésnek köszönhetően.

Kifejtette, hogy a Török Áramlat vezetéken keresztül Magyarországra érkező földgáz mennyisége mára meghaladja a napi húszmillió köbmétert, így ezen az útvonalon idén már 6,2 milliárd köbméter érkezett az országba, ami rekordot jelent.

Hasonlóképpen, a kőolajszállítás terén is a Barátság vezeték lesz a jövőben is az első számú útvonal, az Adria vezetéken elvégzett tesztek ugyanis világossá tették azt, hogy kapacitásbeli hiányosságok állnak fenn – mutatott rá.

Korábban írtuk

„Idén eddig a Barátság vezetéken 3,9 millió tonna kőolaj érkezett, s a szállítások folyamatosak” – húzta alá.

Szijjártó Péter ezután kitért arra is, hogy jól halad a paksi atomerőmű bővítése is, a leendő ötös reaktor nukleáris szigete alatti talajelőkészítési munkálatok befejeződtek, a leendő hatos reaktor esetén pedig még az év vége előtt lezárul ez a folyamat.

„Ez lehetővé teszi azt, hogy rövidesen sor kerüljön az első betonra. Ez azt jelenti, hogy onnantól kezdve ez már a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség sztenderdjei szerint is egy építés alatt álló nukleáris erőműnek fog minősülni” – fogalmazott.

„Gyakorlatilag már folyamatosan ezer fölött van a helyszínen dolgozó munkások száma. A beruházás jelentősen felgyorsult, és lehetőséget biztosít majd arra, hogy a következő évtized elején új nukleáris reaktorok működésbe lépjenek” – mondta.

Végül kiemelte, hogy ezáltal jelentősen megnő majd a nukleáris energia részesedése a villamosenergia-ellátásban, így garantálható lesz az ellátás biztonsága és a rezsicsökkentés eredményeinek megtartása.

„Alapvetően ezek a kérdések képezték a megbeszélés tárgyát, sok más nemzetközi politikai aspektus mellett természetesen” – összegzett.