A szaktárca ismertette: a magyar államadósság devizaaránya a kibocsátással együtt 2025 végén továbbra is a 30 százalékos sáv alatt marad. A kötvények iránt kiemelkedő, 4-szeres volt a befektetői érdeklődés. Az 1,5 milliárd eurónyi 10 éves kötvény kamata 4,5 százalék volt, míg az 1 milliárd eurónyi 15 éves zöld kötvény kamata 4,875 százalék. Az eurókötvényeket az eredeti árindikációnál 0,35 százalékponttal kedvezőbben sikerült árazni, a megfigyelhető piaci szintek közelében, úgynevezett új kibocsátási prémium nélkül.

Hirdetés

A jelentős érdeklődés és az előzetesen vártnál kedvezőbb kamatszint azt mutatja, hogy Magyarország és a magyar gazdaság iránt továbbra is erős a nemzetközi bizalom, az

államháztartás helyzete stabil, az állami működés finanszírozása megfelelően biztosított. A nemzetközi befektetők a szomszédunkban zajló elhúzódó háború és a német gazdaság válsága ellenére is bíznak a magyar gazdaságban, hazánkat globális pénzügyi színtéren is elismert szereplőként, megbízható partnerként kezelik. Ezt a bizalmat a hitelminősítők legutóbbi döntései is igazolták: Magyarország úgy kezdi a 2025-ös évet is, hogy a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat.

Az erős piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók mellett a külföldi működőtőke-befektetések folyamatos beáramlása is igazolja, amelyek révén olyan jelentős gigaberuházások kapcsolódnak be idén a nemzetgazdaság teljesítményébe, mint a CATL, a BYD, a BMW. A kötvénykibocsátásból befolyó összeg a 2025-ös békeköltségvetéssel összhangban a családok és a vállalkozások érdekében kerül felhasználásra, a zöld kötvényből befolyt összeget a kibocsátó a központi költségvetés egyes zöld kiadásainak finanszírozására és refinanszírozására fogja fordítani – tájékoztatott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Korábban írtuk