Fotó: MTI/Komka Péter, illusztráció
Hirdetés

A 143 millió forintos, korszerű készülék üzembe helyezése jelentősen növeli a betegellátás színvonalát, a betegbiztonságot, a jobb, gyorsabb képalkotásnak köszönhetően bővülnek a diagnosztikus lehetőségek – hangzott el az ünnepségen.

Szigeti Szabolcs, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi gazdálkodásért és intézményfelügyeletért felelős helyettes államtitkára a Nógrád megyei városban tartott átadáson szólt arról, hogy az új CT minőségi változást jelent számos ellátási terület diagnosztikájában.

Kitért arra is, hogy a régió évek óta részese az egész országot érintő fejlődési folyamatnak, a balassagyarmati kórház és rendelőintézet már két uniós ciklusban is számos projekt kedvezményezettje volt az energetikától a betegbiztonságon keresztül a diagnosztikáig.

Szólt arról, hogy az elmúlt években a kormány több mint 500 milliárd forintos fejlesztéseket hajtott végre a konvergenciarégiókban, amelynek eredményeként 77 kórház, 54 rendelőintézet és 104 mentőállomás újult meg, illetve 23 új rendelőintézet és 31 új mentőállomás épült.

Eközben az elmúlt évtizedek legnagyobb bérfejlesztési programját indította el a kormány az egészségügyben; ennek következtében a szakdolgozók bére 2010 és 2019 között a kétszeresére, az orvosoké közel két és félszeresére emelkedett – mondta Szigeti Szabolcs, hozzátéve, hogy a rezidenseket és a fiatal orvosokat célzó ösztöndíj-programokkal és a bérek folyamatos emelésével sikerült mérsékelni a szakemberek elvándorlását.

Határozott célunk, hogy versenyképes feltételeket tudjunk biztosítani a hazai ellátórendszerben vidéken és a fővárosban egyaránt – szögezte le a helyettes államtitkár.

Szabó Géza, a balassagyarmati kórház főigazgató főorvosa elmondta: az új, 80 detektorsoros CT jelentősen lerövidíti a vizsgálati időt, és számos új diagnosztikus lehetőséget nyújt a klinikai szakmák és a betegek számára, emellett átlagosan 25 százalékkal kisebb az energiafelhasználása, mint a korábbi gépé.

A beépített algoritmus lehetővé teszi, hogy a beteget érő sugárterhelés mintegy 75 százalékkal csökkenjen a korábbi készülékkel elvégzett vizsgálatokhoz képest, emellett azonnali képmegjelenítésre képes, szükség esetén akár 50 kép/másodperc sebességgel – mondta Szabó Géza.

Gondos Miklós, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója a rendezvényen elmondta: a kormány korábban mintegy 3 milliárd forintot költött a kórház infrastruktúrájának fejlesztésére, de ez a keret nem tette lehetővé a diagnosztikai eszközök fejlesztését, amikor pedig kiderült, hogy az előző CT javítása 30-40 millió forintba kerül, az új készülékre biztosítottak 143 millió forintot.

Balla Mihály (Fidesz-KDNP), a térség országgyűlési képviselője kiemelte: több éves munka eredményeként került a modern diagnosztikai eszköz a kórházba, ebben nagy segítséget nyújtott a szaktárca és a kormány.