Újabb hitelt folyósítottak Ukrajnának a zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából
London újabb hitelt folyósított hétfőn Ukrajnának a zárolt orosz pénzügyi eszközök hozamából. A brit pénzügyminisztérium és a védelmi minisztérium közös hétfői tájékoztatása szerint Ukrajna megkapta az ebből a forrásból származó 2,26 milliárd fontos (1074 milliárd forint) hitelcsomag második, 752 millió fontos részletét.A hitelt az ukrán kormány teljes egészében hadfelszerelések, köztük légvédelmi és tüzérségi eszközök, valamint harcjárművek javításához szükséges részegységek beszerzésére fordíthatja.
A hitelcsomag első, ugyancsak 752 millió fontos részletét a munkáspárti brit kormány március elején folyósította.
A hitelt a szankciók alapján zárolt orosz szuverén vagyoneszközök hozamából törlesztik, így Ukrajnát a kölcsön után nem terheli visszafizetési kötelezettség.
A brit kormány álláspontja szerint a nemzetközi jog egyértelműen kötelezi Oroszországot az általa Ukrajnának okozott háborús károk megtérítésére, így felhasználhatók a zárolt orosz vagyoneszközök Ukrajna pénzügyi támogatására.
London többször hangsúlyozta, hogy a kölcsön nem a befagyasztott orosz tőke elkobzását jelenti.
A 2,26 milliárd fontos hitelcsomaggal Nagy-Britannia a hét vezető ipari hatalom csoportja (G7) által Ukrajna számára összeállított 50 milliárd dolláros segélyprogramhoz járul hozzá.
A londoni pénzügyminisztérium hétfői tájékoztatása szerint Kijev 2026-ban juthat hozzá az ebből a forrásból nyújtott hitelfinanszírozás harmadik, utolsó részletéhez.
A brit kormány 4,5 milliárd font összegű katonai támogatást hagyott jóvá 2025-re Ukrajna számára.
A londoni védelmi minisztérium ennek a támogatási csomagnak a részeként a múlt hét végén 450 millió fontos új katonai segélycsomagot jelentett be. Az összegből 350 millió fontot közvetlenül a brit kormány folyósít, a fennmaradó részt Norvégia finanszírozza, de ez a részösszeg is a brit kezelésű nemzetközi Ukrajna-alapba kerül.
A 450 millió font értékű támogatási csomag legnagyobb, több mint 250 millió fontos egyedi tételéből Ukrajna radarrendszereket, harckocsi elleni aknákat és több százezer drónt vásárolhat.
A szállítmányban a brit védelmi minisztérium szerint videotávirányítással üzemeltetett (first-person view, FPV), nagy manőverező képességű támadó drónok szerepelnek, valamint olyan drónok, amelyek robbanóanyagokat tudnak ledobni orosz állásokra.
A londoni védelmi tárca szerint az ukrán fegyveres erők e két dróntípus bevetésével okozzák az orosz hadfelszerelésben keletkezett károk 60-70 százalékát.