Több mint egy év után újra optimisták a magyar cégek – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. októberi konjunktúrajelentéséből. A gazdasági hangulatot mérő konjunktúraindex tizenhárom havi csúcsra emelkedett, több mint egy ponttal meghaladva a szeptemberi értéket. Az üzleti szektor és a fogyasztók is derűsebben látják a jövőt, miközben a gazdálkodási környezet kiszámíthatósága is javult.

Hirdetés
Fotó: ShutterStock / Jelena Zelen

A cégek foglalkoztatási hajlandósága enyhén nőtt, ugyanakkor az értékesítési árak várható alakulásában nem történt változás. Ez arra utal, hogy a vállalkozások óvatosan, de bizakodóan terveznek a következő hónapokra.

Tizenhárom havi csúcson a bizalmi index

Október már a harmadik egymást követő hónap, amikor a GKI üzleti bizalmi indexe tovább emelkedett, elérve egyéves rekordját. Az ipari és építőipari hangulat alig változott, de a kereskedelmi szektor 3, a szolgáltatások pedig 2 ponttal erősödtek.

Az ipari index tizenhat, a kereskedelmi tizenhárom, míg a szolgáltatói tizenkét hónapja nem volt ilyen magasan. A legderűlátóbb szektor továbbra is az üzleti szolgáltatásoké, míg a legvisszafogottabb az építőipar maradt.

Több cég tervez bővítést, mint leépítést

A foglalkoztatási kilátások is javultak: a vállalkozások 7 százaléka létszámbővítést, míg 12 százaléka leépítést tervez a következő három hónapban. Ez enyhe, de pozitív elmozdulást jelent az előző hónaphoz képest.

A legoptimistábbak az üzleti szolgáltatásokban működő cégek, ahol a bővítést tervezők aránya meghaladja az elbocsátásokra készülőkét. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága minden ágazatban javult, különösen a kereskedelemben és a szolgáltatások területén, míg az ipar és az építőipar továbbra is a bizonytalanabb szektorok közé tartozik.

Stabil árak, csökkenő inflációs félelmek

A cégek árazási várakozásai három hónapja változatlanok. Jelenleg a vállalkozások 19 százaléka tervez áremelést, míg 8 százalék számol árcsökkentéssel. Ez a kiegyensúlyozott helyzet a piac stabilizálódására utal.

A fogyasztói bizalom is nőtt: a GKI fogyasztói bizalmi index több mint egy ponttal javult szeptemberhez képest, és tizennégy havi csúcson áll. Bár a háztartások az elmúlt 12 hónap pénzügyi helyzetét változatlannak értékelik, a következő évre vonatkozó kilátások már egyértelműen biztatóbbak.

Javuló pénzügyi helyzet és csökkenő inflációs várakozások

Fotó: ShutterStock/Summit Art Creations

A lakosság kedvezőbben ítéli meg saját anyagi lehetőségeit, különösen a nagyobb értékű fogyasztási cikkek vásárlására fordítható összegeket. A munkanélküliséggel kapcsolatos várakozások is javultak, vagyis kevesebben tartanak elbocsátásoktól.

A gazdasági optimizmus tehát három hónap alatt látványosan visszatért Magyarországra. A bizalom növekedése és a stabilizálódó árkörnyezet arra utal, hogy a gazdaság újra egyensúlyi pályára kerülhet – feltéve, hogy a kedvező folyamatok kitartanak az év végéig is.