Varga Mihály: Az Európai Unió támogatja a G20-ak pénzügyi célkitűzéseit
A G20-országok számára kulcsfontosságú, hogy elkötelezettek maradjanak a nemzetközi pénzügyi reformok mellett, amiben az Európai Unió is partner – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Kossuth rádió Déli krónika című műsorában pénteken.A tárcavezető az Európai Uniót képviselve szólalt fel a G20-országok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek kétnapos tanácskozásán Rio de Janeiróban.
A Kossuth Rádió idézte a minisztert, aki szerint Európának többet kell tennie annak érdekében, hogy csökkenjen a pénzügyi szektor sebezhetősége, ezért az EU támogatja a G20-ak azon célkitűzését, hogy a határokon átnyúló kifizetéseket gyorsabbá, megfizethetőbbé, elérhetőbbé, átláthatóbbá és kényelmesebbé tegyék.
Kiemelte: fontos, hogy az európai pénzügyi rendszer részese maradjon annak a nemzetközi versenynek, amelyben a jövedelmek a munkalehetőség kérdései dőlnek el.
Hozzátette: az EU versenyképességének megerősítése az uniós magyar elnökség egyik prioritása is.
A pénzügyminiszter szerint a bizalom fenntartása érdekében tett erőfeszítések ellenére maradtak sebezhetőségek az európai pénzügyi rendszerekben.
Úgy vélte, hogy a magas kamatok, a háború okozta bizonytalanságok és a költségvetési fenntarthatósággal kapcsolatos aggodalmak miatt továbbra is figyelemmel kell kísérni a pénzügyi szektort érő kockázatokat, és ez a munka a magyar uniós elnökség alatt is kiemelt fontosságú.
A tanácskozáson a világban felhalmozott adósság újfajta kezeléséről is beszéltek.
„Az Európai Unió képviseletében csatlakoztunk ahhoz a G20-as állásponthoz, amely szerint a nemzetközi adósságkezelési keretrendszert jobban és kiszámíthatóbban kell végrehajtani” – fogalmazott Varga Mihály.
A G20-aknak abban is nagy felelősségük van, hogy a szorult helyzetben lévő országoknak megfelelő segítséget nyújtsanak.
Varga Mihály a Kossuth Rádiónak elmondta, hogy Magyarország a háború szomszédságában is csökkentette GDP-arányos államadóságát, amely jóval az uniós 82 százalékos átlag alatt, 76 százalékán áll.
A kormány célja, hogy folytassa az adósságcsökkentő pályát, és a mutató 2026-ra ismét 70 százalék alá csökkenjen – jelezte.
A pénzügyminiszter Rio de Janeiróban találkozott a brazil jegybank vezetőjével, akivel a kétoldalú gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat tekintették át.
A tárca közleménye szerint a koronavírus-járvány kirobbanását megelőző évhez képest a Brazíliába irányuló export 37,9 százalékkal emelkedett 2023-ban, szemben az uniós 24,7 százalékos átlaggal.