1100 millió forintból rendezik az 1100 év Európában, 20 év az Unióban programokat
Mintegy 1100 millió forintból rendezik az ország 19 vármegyéjében az 1100 év Európában, 20 év az Unióban programsorozatot, amelynek elindításával a kormány a magyar nemzet nagyságát, fennmaradásának örömét és büszkeségét is meghirdette – közölte szombat este a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára Lentiben.Vincze Máté a programsorozat zalai eseményei kapcsán elmondta: a rendezvények azt hirdetik, hogy „habár a magyar történelem viharai megtépázták a nemzetet, de hősei a legsúlyosabb csapásokból is erőt tudtak meríteni, és a magyarság megerősödve került ki a konfliktusokból”. Legyünk büszkék örökségünkre és hagyományainkra, amit érdemes megmutatni helyben, de „a bizonytalan, néha kicsit sodródónak tűnő Európának is”.
A hagyomány és az identitás kulcsszavak egy nemzet történelmében, és bár nem lehet mérni őket, de vannak arra utaló jelek, ha egy település, közösség erős a hagyományaiban – jegyezte meg.
Hozzátette: a Hungarikum törvény értelmében az önkormányzatok települési értéktárat és értéktárbizottságot hozhatnak létre a fellelhető nemzeti értékek azonosítására és gyűjtésére. Lentiben kilenc kulturális örökség szerepel az adatbázisban, ami jelzi, hogy a közösség mennyire elkötelezett a kultúra iránt.
Vincze Máté külön is kiemelte az 1973-ban alakult Kerka Táncegyüttest, amely kiemelt szerepet játszik a gyerekek oktatásában. A magyar néptánc és a magyar népi kultúra iránti érdeklődést mélyíti el a gyerekekben, akik a táncokon keresztül megismerik a hagyományainkat, amelyek pedig hozzájárulnak a gyerekek ízlésének, kritikai érzékének fejlesztéséhez.
A helyi díjak átadása kapcsán a helyettes államtitkár említést tett arról is, hogy a Csoóri Sándor Program a hagyományaikat éltető közösségek programja, amely mintegy 2,5 milliárd forintos kormányzati keretből valósul meg. Arra irányul, hogy a kultúránk, identitásunk tovább éljen a következő generációkban.
„Olyan fiatalokra van szükség, akik nemcsak magukénak érzik és megélik a hagyományokat, hanem képesek továbbadni és képviselni is” – hangsúlyozta.
A politikus kitért arra is, hogy kiművelt, két lábbal a földön álló emberfőkre van szükség, aminek elengedhetetlen feltétele az olvasás. A KIM éppen az elmúlt héten hirdette meg Könyvtári kihívás néven olvasásnépszerűsítő versenyét, amelyhez biztatása szerint Lenti könyvtárának is érdemes csatlakoznia, hiszen látogatottságát illetően kiemelkedik a hasonló méretű könyvtárak közül.