Majdnem hetven alkotás érkezett a Rákóczi Szövetség Felvidékről kitelepített magyaroknak emléket állító pályázatára – közölte a szövetség alelnöke az M1 aktuális csatorna szerda reggeli műsorában.

Fotó: MTI (archív, illusztráció, szerk.)

Martényi Árpád elmondta: magnófelvételek, esszék, írások, versek is érkeztek. Az ünnepélyes eredményhirdetést szerdán tartják a Parlamentben.

A Rákóczi Szövetség alelnöke felidézte: öt éve döntött úgy az Országgyűlés, hogy április 12-ét a magyar lakosság Felvidékről való kitelepítésének emléknapjává nyilvánítják. Azért ezt a napot, mert hetven évvel ezelőtt ezen a napon indult el az első vagon a Felvidékről – tette hozzá Martényi Árpád, aki az M1 műsorában kiemelte: „elrettentő példaként kell, hogy szolgáljanak a történtek”.

Az Országgyűlés 2012. december 3-i határozatában rögzítette, hogy szükségesnek tartja méltóképpen megemlékezni a Benes-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített magyarokról, valamint azt is, hogy támogatja a kitelepítéssel kapcsolatos megemlékezések szervezését, oktatási anyagok készítését. Az Országgyűlés emellett kifejezte nagyrabecsülését mindazoknak, akiket az adott időszakban csehországi kényszermunkára deportáltak, és ebben a szenvedésekkel teli helyzetben is igyekeztek megőrizni magyarságukat.

MTI