A téglagyár-tulajdonos ügyvéd, Lechner János fiaként 1845 augusztusában született Lechner Ödön a kor meghatározó építészétét, Szkalnitzky Antalt vallotta mesterének, ám munkásságára legalább ilyen jelentős hatást gyakoroltak külföldi – Németország, Itália, Franciaország és Anglia – tanulmányútjai is. Itthon építész-kollégájával, Pártos Gyulával alapított irodát, ahol a korra jellemző historizáló épületek mellett egyre nagyobb számban terveztek a magyar népművészet és a keleti (indiai, perzsa, mór) díszítőművészet ihletette épületeket is.

Stílusához jól illeszkedtek a pécsi Zsolnay gyárban készült színes majolika-, pirogránit- és eozindíszek, melyeket többek között olyan jellegzetes épületeinél használt, mint az Iparművészeti Múzeum (1896), a kecskeméti Városháza (1897) vagy a Magyar Állami Földtani Intézet (1899).

Lechner Ödönről, a magyar építészet egyik legnagyobb egyéniségéről, a magyar stílusú szecesszió úttörőjéről most – a Nemzeti Filmintézet 52 millió 790 ezer forintos támogatásával – Lechner öröksége címmel film is készült, melynek forgatása a napokban a fejeződött be. A 72 perces alkotás végigköveti Lechner munkásságát és mai napig tartó hatását, bemutatja, miképp folytatják és interpretálják az örökségét a jelen művészeti világában, a film a honlapja szerint egyszersmind „olyan utazásra invitál, melynek során belemerülünk az építészet és művészet alakulásába, felidézve egy család életének különleges pillanatait. A film célja, hogy nézőjében érdeklődést ébresszen Lechner Ödön és családja iránt, miközben bemutatja a magyar szecesszió lenyűgöző világát és azokat az egyedi és forradalmi eszméket, amelyeket a család képviselt”.

A film rendezője és forgatókönyvírója a Vércsék és A mentor című rövidfilmek, illetve a Drága örökösök sorozat rendezője, Szabó Szonja volt, a főbb szerepekben pedig mások mellett Gáspár Tibort, Vizi Dávidot, valamint Trill Zsoltot, Mosolygó Sárát, Bede-Fazekas Szabolcsot és Bán Bálintot láthatjuk, a narrátor Szamosi Zsófia.

Hirdetés

A Lechner örökséget a tervek szerint ősszel mutatják be, de nemcsak a mozikban vagy a televízió képernyőjén láthatják a nézők, hanem az alkotók reményei szerint a jövőben az oktatásban is helyet kap majd.

Korábban írtuk