A zene szabadsága
Ötödik alkalommal kerül sor a Cziffra György Fesztivál 2020 februárjában. A világhírű zongoraművész emlékének ápolását célzó fesztivált Balázs János zongoraművész 2016-ban hívta életre, amelyen az évek során olyan nagy formátumú művészek léptek fel, mint Vásáry Tamás, Sárik Péter, Miklós Erika, Rost Andrea, Mischa Maisky, Várdai István, Bogányi Gergely, José Cura, Jandó Jenő.A 2020. február 16-án induló Cziffra Fesztivál több helyszínen, a fesztivál névadójának szellemi, művészi örökségét szem előtt tartva alkotta meg programjait, így a zenei koncertek mellett a fiatal tehetségeket mesterkurzusokkal, fellépési lehetőségekkel, díjakkal segíti. A fesztivál felvezető programjai már idén november 5-én, Cziffra György születésnapján elkezdődnek, a Müpában ezen a napon Jevgenyij Kiszin ad zongoraestet.
– Cziffra György rendkívüli zongoraművész volt, a világ legnagyobb virtuóza, közelgő századik születési évfordulója tiszteletére nagy boldogság, hogy az ő emlékére szentelhetem a koncertemet – mondta Jevgenyij Kiszin. November 20-án a Duna Palotában „Ágyúk és virágok címmel nemzetközi tudományos műhelytalálkozó lesz, november 23-án pedig Hommage á Cziffra címmel Balázs János zongoraestjére kerül sor a Cziffra György Nagytétényi Kulturális Központban.
2020 februárjában többek között a fesztiválnak a kezdetektől otthont adó budapesti MOM Kulturális Központban, a Müpában, a Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban, a Hegyvidéki Kulturális Szalonban, a Duna Palotában is lesznek programok. A fesztivál programjait beharangozó sajtótájékoztatón Balázs János kiemelte, a programsorozaton igyekeznek megvalósítani azt, hogy azok a fiatalok, akik rendkívül tehetségesek, ne menjenek át olyan nehézségeken, mint életének legnehezebb szakaszaiban Cziffra György. Ezért is választották mottóként: „a zene szabadsága”, hiszen a zene, a művészet szabad gondolkodásra sarkall, megtanít másképp látni a világot, és másokon segíteni.
– Az elmúlt években sikerült alapvető missziónkat, céljainkat és emlékápoló tevékenységünket megvalósítani, Cziffra György szellemi és művészeti hagyatéka hosszú idő után hazatalált. Fantasztikus négy évünk volt, az elmúlt négy fesztivál a stábnak, a fellépő művészeknek és reméljük a közönségnek is maradandó élményt nyújtott. Az ötödik évben szeretnénk belül megélni a pillanatot, már csak azért is, mert Cziffra György századik születésnapja alkalmából 2021-ben egész éves nemzetközi fesztivált szervezünk – hangsúlyozta a zongoraművész.
A fesztivál programstruktúrája a Cziffra-féle szellemi örökséghez igazodva sokszínű lesz: a klasszikus zenei fellépők, világhírű szólisták mellett bárestre, kiállításokra és a művészet és tudomány kapcsolatát boncolgató izgalmas előadásokra is sor kerül majd. Február 17-én a Lélek és logika című nyitóesten Pál Feri atya, Vizi E. Szilveszter és Bősze Ádám gondolkodik közösen a zenéről és az életet érintő fontos kérdésekről: ezen az esten is felcsendül majd a muzsika, Lukács Miklós és Balogh Kálmán Cimbalomduójának jóvoltából. Február 20-án Bagdy Emőke pszichológus Tudatállapotok címmel a tudomány és a művészet segítségével a művészi lét életforma egyedi kihívásaira keresi majd a válaszokat.
Február 18-án a Zeneakadémián lép majd fel Balázs János zongoraművész, Lendvay József hegedűművész és Oláh Kálmán zongoraművész Paganini című estjével, másnap a Győztesek című koncerten a Cziffra-fesztivál, a Bartók világverseny, a BMC Nemzetközi Cimbalomverseny és a Virtuózok tehetségkutató győztesei adnak koncertet. A február 23-án tartott gálaesten Vagyim Repin hegedűművész, Balázs János és a Budafoki Dohnányi Zenekar lép fel, ekkor kerül majd sor a Cziffra Fesztivál díjainak átadására is.
A 20-as, 30-as évek bárjainak világát a Hot Jazz Band, valamint Tompos Kátya, Sárközy Lajos és zenekara eleveníti fel. A Jazzical Trió Liszt Ferenc és Cziffra művészete előtt tiszteleg, a zongoraművész által előadott leggyakoribb művek lesznek majd hallhatóak.