Fotó: ShutterStock/Lightspring, szerk.

Az emberi nyelv folyamatosan és gyorsan alkalmazkodik a körülöttünk zajló változásokhoz, így nem véletlen, hogy a leggyakrabban használt szavaink is hűen tükrözik az adott év hangulatát, szellemiségét. A világ legnagyobb egyetemi kiadójának felmérése szerint az utóbbi években a digitális kultúra terjedésével és a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kifejezések hódítottak az interneten.

Hirdetés

Az idei győztes, a „brain rot” kifejezés arra a tendenciára utal, amely szerint az alacsony minőségű, színvonaltalan digitális tartalmak túlzott fogyasztása kedvezőtlenül befolyásolhatja a felhasználók mentális, illetve intellektuális-kognitív képességeit.

Az „agyrohasztás” nem új keletű kifejezés, hiszen az Alfa (2010 és 2025 között született nemzedék) és a Z generáció tagjai (1995 és 2009 közöttiek) legalább két évtizede használják a túlpörgetett online-jelenlét, ezen belül például az egyre terjedő videojáték-függőség és internetes szleng káros következményeinek leírására. 2023 és 2024 között a kifejezés gyakorisága egymillió szóra vetítve 230 százalékkal növekedett.

Az Oxford University Press szerint a szóösszetétel első feljegyzett angol nyelvű használata Henry David Thoreau amerikai író, filozófus bírálatára vezethető vissza, amelyet a XIX. század közepén fogalmazott meg az intellektuális színvonal, valamint az összetett gondolkodás drámai hanyatlásáról. Thoreau a jelenséget az 1840-es évek írországi burgonyarothadásához hasonlította, amely során egymillió ember halt éhhalált az egyik legjelentősebb élelmiszerforrást pusztító növénybetegség miatt…

Korábban írtuk

A filozófust, – aki a digitális kultúra rohamtempóban terjedő térhódításának összetett hatását még csak hírből sem ismerhette – minden bizonnyal mélyen elkeserítené az oxfordi szavazás végeredménye. A voksoláson ugyanis az „agyrohasztás” kifejezés olyan lassan már ódivatúnak számító szavakat előzött meg a listán, mint a „tisztességes”, a „tudás”, illetve a romantikát és a fantáziát ötvöző műfaj, a „romantasy” (a szónak nincs magyar megfelelője).

Az adott esztendő legnépszerűbb szavait 2020-tól hazánkban is minden évben megválasztják az MTVA Montágh Testülete tagjainak szavazatai alapján. Az így kihirdetett rangsorban az elmúlt években olyan, a klasszikus értékrend fontosságát hangsúlyozó kifejezések diadalmaskodtak, mint az „egymás”, a „család”, a „béke” és a „gyermek”, ami azért némi reménykedésre adhat okot, ha nem is Nyugat-Európában, de legalább Magyarországon…

Az év szavai / Oxford University Press, Anglia

2020 / nincs egyetlen szó

2021 vax (a vaccine szóból) / a vakcina beceneve

2022  goblin mode / a társadalmi normák elutasítása, azt csinálja, amihez kedve van

2023 rizz / karizma, vonzerő

2024 brain rot / agyrohasztás

Az év szavai / Montágh Testület, Magyarország

2020  egymás

2021  család

2022  béke

2023  gyermek