Sokan és sokféleképpen írtak már a fákról, a legtöbben természettudományos megközelítéssel szárazon és tényszerűen. Nekik köszönhetően jól ismerjük őshonos fajtáinkat, sőt, ezeken túlmenően számos egzotikus példányt is, tudjuk, melyiket válasszuk, ha bútort, és melyiket, ha tetőgerendát szeretnénk. Hallottunk történeteket a fák egymás közti kommunikációjáról, arról, hogy éppúgy társas lények, mint mi, emberek. Viczián Zsófia újságíró, művelődéstörténész, pedagógus egészen más megközelítést választott, és arra vállalkozott, hogy lefordítja számunkra a budapesti fák nyelvét. Beszélteti, hagyja, sőt buzdítja azokat, hogy továbbadják nekünk évszázados történeteiket, azaz a mi történeteinket. Merthogy mindaz, amit elmesélnek, voltaképpen rólunk szól, az emberekről, akik ültették őket. És rajtunk keresztül pedig arról a városról, amelyikben hol jó, hol pedig keserves lakni: „Ki gondolná, hogy ma is van olyan fa Budapesten, amelyik már 1838-ban is élt, és így egyúttal az árvíz is érintette? Pedig van. Megdöntötte a jeges ár, de nem döntötte ki. Törzse egy része a földön fekszik, de aztán felegyenesedik, és az ég felé tör.”
Az ég felé
Viczián Zsófia: Budapesti fák – Kéregbe zárt történelem, Látóhatár Kiadó, 2019
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/kultura/az-eg-fele-190173/
legfrissebb a rovatban

Magyarországon a nemzetiségek békességben élnek egymás mellett
Magyarországon a tizenhárom nemzetiség békességben és jó barátságban él egymás mellett – hangzott el a Nemzeti Színházban.

Szláv szezont hirdetett 140. évadára a Magyar Állami Operaház
Összesen negyven olyan mű lesz repertoáron, amely valamilyen formában kötődik a szláv kultúrához.

Francia állami kitüntetést vehet át a kolozsvári magyar színház igazgatója
Az egyik legmagasabb francia állami kitüntetéssel tüntetik ki Tompa Gábor rendezőt.
Megjelent a Demokrata legfrissebb száma

Győr több mint egy város
Interjú Dézsi Csaba András orvos-polgármesterrel, Grigorij Karaszinnal, az orosz Szenátus külügyi bizottságának elnökével, Jorge González-Gallarza spanyol közgazdásszal és Toót-Holló Tamás irodalomtörténésszel; ENSZ-bizottság: nemet mondtak a gyermekvédelemre; ázsiai vendégmunkások Magyarországon; a mozgás lipicai művészei
kiemelt hírek

Oroszország kiáll magáért – Grigorij Karaszin a Demokratának
A Szenátus külügyi bizottságának elnökét a háború kapcsán felmerülő kihívások mellett az új, multicentrikus világrend alakulásáról kérdeztük.
Elfogynak az ukrán pilóták, mire megérkeznek az F–16-osok
Az ukrán légierő parancsnoka egy interjúban panaszkodott a hadsereg elavult fegyverzetére.