Csepp a tengerben
Immár tizennegyedik alkalommal került sor Beregszászi Olga és meghívott barátai, művésztársai jótékonysági koncertjére.Száz perc száz emberért címmel immár tizennegyedik alkalommal került sor Beregszászi Olga és meghívott barátai, művésztársai jótékonysági koncertjére. Az összegyűlt pénzt idén is a beregszászi rászorulók közt osztották szét.
– Bár a koncert hagyományosan az adventi időszak valamely vasárnapjára esik, idén egy technikai hiba miatt csak január közepén tarthatták meg. Hogyan sikerült ennek ellenére még karácsony előtt eljuttatni az adományokat Kárpátaljára?
– Tudtuk, hogy bármi történik, nem lehet megvárakoztatni az embereket, mert olyan nagy a szegénység arrafelé, hogy a segítségünk nélkül biztosan nem tudták volna megünnepelni a karácsonyt. Nagyon hálás vagyok, mert a Kárpátok Öröksége Alapítványban az év során összegyűlt összeg elég volt rá, hogy még az ünnepek előtt örömet szerezhessünk. Ahogy mindig, most is személyesen vittem el az adományt: a borítékba zárt szeretet, azaz a családonkénti tízezer forint mellé egy kis koncert, Béres Klára jóvoltából Béres-csepp, szaloncukor és a Demokrata aktuális száma is járt.
– Száz ember anyagi segítését tűzték ki célul. Hogyan és kik kaptak a pénzből?
– A támogatottak közt voltak nagycsaládosok, magányos idős emberek, mozgássérültek. A családonkénti tízezer forint ott körülbelül egyhavi nyugdíjnak felel meg. Mellettük több, Beregszász városában működő intézménynek tudtunk esetenként akár ötvenezer forintos támogatást is adni, így az öregek otthonának, a kórház pszichiátriai osztályának, az éppen egy Kodály-szoba kialakításán fáradozó zeneiskolának, a múzeumnak, a városi televíziónak. Mindezen felül tíz tehetséges, de nagyon szegény fiatalnak szintén átnyújthattunk tíz-tízezer forintot. Óriási öröm látni ilyenkor a felfénylő arcokat. Még akkor is, ha közben folyamatos lelkiismeret-furdalással küzdök amiatt, hogy csak ennyire van lehetőségem: az adományunk csepp a tengerben a helyiek mindennapjait megkeserítő ezernyi nehézség közt!
– Az utóbbi néhány évben sem javult a helyzet?
– Egyszerre borzasztó, de felemelő is látni, hogyan tudnak ott élni az emberek a háború, a mérhetetlen szegénység, a természeti katasztrófák, a fel-fellángoló nacionalizmus árnyékában. A jótékonysági koncerten évek óta vetítünk egy kisfilmet, amelyben beregszásziakkal beszélgetünk. Az ideiben szerepelt egy kilencvennégy éves néni, akitől megkérdeztem, ha én lennék a jó tündér, és kívánhatna hármat, mi lenne a szíve vágya. És ez a fantasztikus tartású idős asszony, aki a piacra jár virágot árulni, különben éhen halna, az egészségen kívül mégsem kért mást, „csak hogy Orbán Viktor maradjon meg nekünk”. Csoda volt a felemelően tiszta arca, meg is tapsolta az egész színházterem. Ahogyan csoda volt az, hogy a kitett dobozunkba az este végére több mint ötszázezer forint összegyűlt. Nekem mindig bizonyság az ilyesmi arra, hogy a magyar ember alapvetően adakozó, összefog, ha baj van. És arra, hogy rengetegen értik: a határon túli magyarokért igenis felelősséggel tartozik az anyaország, hiszen összeköt minket a múlt, a történelem, a haza.
– A legmostohább sorsuk talán mindig a Kárpátalján élő magyaroknak volt…
– Valóban, Kárpátalja évtizedekig mintha Délvidék, Felvidék, Erdély mellett nem is létezett volna. Örömmel tapasztalom, hogy pár éve mintha elindult volna valami, egyre több segítség érkezik az egyházaktól és a magyar kormánytól: iskolákat, bölcsődéket hoznak rendbe, jönnek a magyarországi orvosok, művészek, Beregszász is épül-szépül. Nagyon nagy előrelépés ez ahhoz képest, hogy tizenöt évvel ezelőtt szinte egyedül voltam ebben a harcban.
– A harcnak azonban sajnos még nincs vége, gondoljunk csak az ukrán nyelvtörvényre. Ilyenkor nagyon fáj a szíve?
– Nagyon. És mellette nem értem, miért akarják megfojtani a magyarságot, miért félnek tőlünk? Különösen, mert ahogyan én csak vissza tudok emlékezni a gyerekkoromra, Beregszászon, hiába volt a legmagyarabb város, békében megfért egymás mellett minden nemzetiség: magyarok, ukránok, oroszok, szlovákok, zsidók, cigányok. Minden családban több nyelvet beszéltek, és senkinek nem volt bántódása a származása miatt. Most meg importált ukrán nacionalisták masírozgatnak a városban, félelmet és zavart keltve a lakosok közt.
– Nem csoda, hogy a fiatalok nagy része elmenekül…
– Sajnos ez természetes. A fiatalok élni akarnak, a szépet akarják, több pénzt, kiszámítható jövőt, biztonságot. Ezt megállítani nem lehet. Mi sem tudjuk. De a magunk szerény eszközeivel segíthetünk életben tartani a reményt.
Farkas Anita
Fotók: Vermes Tibor/Demokrata