Az asztalosinasból lett világhírű festő, Munkácsy Mihály mítosza máig töretlenül él a magyar kultúrában, élettörténetét, fordulatos életútját számos regényben is megörökítették. Nagy kérdés tehát, hogy tud-e újat mondani róla és fordulatokkal teli pályájáról egy 2024-ben nyíló kiállítás? A válasz az, hogy igen, hiszen a Szépművészeti Múzeum főmuzeológusa, Krasznai Réka által megálmodott tárlat az első olyan Munkácsynak szentelt monografikus bemutatkozás, ahol életműve most először látható nemzetközi összefüggések, külföldi analógiák és hatások mentén, így például Gustave Courbet, Jaen-Francois Millet, Alfred Stevens vagy Mariano Fortuny remekművei mellett.

Fotók: Vermes Tibor/Demokrata

Mindeközben a tárlat vezérfonala a festő izgalmas karriertörténete, melyet végigjárva fény derül arra is, hogy mik és kik álltak páratlan sikerének hátterében, minek köszönhetően vált Munkácsyból korának egyik leghíresebb, legelismertebb és anyagi szempontból is legsikeresebb festője.

A hat tematikus egységből felépülő, több mint száz műalkotást felvonultató tárlaton Munkácsy olyan ikonikus vásznai, mint az Országgyűlési Múzeumból kölcsönzött több mint hatvan négyzetméteres Honfoglalás; a Krisztus-trilógia legnagyobb darabja, a debreceni Déri Múzeumból érkezett Golgota vagy a New York Historical Society gyűjteményében őrzött Pávák (Reggeli a szabadban) mellett kevésbé ismert, ritkán vagy itthon eddig sohasem látott alkotásaival is találkozhatunk.

A Munkácsy – Egy világsiker története című tárlat 2025. március 30-ig látogatható a Szépművészeti Múzeumban.

Hirdetés
Korábban írtuk