Őszi séta Kőszegen, ahol a múltra építkezve dolgoznak a város modern jövőjén
Ékszerdoboz az Alpokalján
1648. november 6-án a magyar országgyűlés szentesítette Kőszeg visszatérését a Szent Koronához, III. Ferdinánd császár és magyar király ezzel párhuzamosan megerősítette évszázados jogait, Vas vármegye egyetlen szabad királyi városa lett. Az évfordulóra minden évben Királyi Városnappal emlékeznek, melynek apropóján mi is ellátogattunk a nyugati határszélen található településre.Kőszegnek nemcsak földrajzi fekvése kivételes, de ennek köszönhetően története is. Bár a magyar történelemkönyvek leginkább az 1532-es török ostrom kapcsán említik, amikor is Jurisics Miklós (Nikola Jurišić) várvédői elvonulásra késztették Szulejmán csaknem százszoros túlerőben lévő seregét, ám mivel határszéli városként ide-oda csapódott a különböző érdekek és birodalmak között, múltja számos más érdekességet is tartogat. Volt többek között magyar főúri és királyi birtok, káptalani terület, de zálogbirtokként évszázadokon keresztül állt Habsburg-fennhatóság alatt is. Kivételes stratégiai pozícióját azonban mindig igyekezett jól kihasználni, a város még akkor is előremenekült, amikor az 1920-as trianoni országvesztéssel a járás kétharmada Ausztriához került. A II. világháború, majd az utána leereszkedő vasfüggöny és a szovjet típusú rendszer kiépítése azonban fejlődését megakasztotta. Kőszeg most gőzerővel dolgozik azon, hogy mindazt a fejlesztést, amit a világtörténelem alakulása az 1930-as évek után megakadályozott, megvalósítsa.
Körbevesz a történelem
Kőszegi sétánkat a város központjában, egykori vásárterén, a Jurisics téren kezdjük, ahol a szó szoros értelemben körbevesz minket a történelem. Bármerre nézünk, középkori, reneszánsz és barokk műemlék épületekkel találjuk szembe magunkat, amelyek ráadásul művészi tekintetben is kimagasló értéket képviselnek. Itt áll az 1560 körül épített és gyönyörűen felújított Sgraffitós-ház, ami nevét a különleges sgraffito, azaz kapart díszítéséről kapta; az Európa egyik legszebb patikájaként számontartott és XVIII. századi állapotának megfelelően helyreállított Arany Egyszarvú Patikamúzeum; az ország egyetlen dupla árkádos épülete, az egykor mészárszékként is üzemelő barokk Lábasház; a legenda szerint Mátyás királynak is szállást adó Lada-ház; illetve hazánk egyetlen és legrégebbi olyan épülete, amely a XIV. századtól kezdve a mai napig folyamatosan városházaként működik.
Így nem puszta véletlen, hogy itt csatlakozik sétánkhoz Kőszeg polgármestere, Básthy Béla, aki immár második ciklusát kezdte meg a település élén.
– Körbenézve a téren azt hihetnénk, hogy a XVIII. század után megállt az élet, itt már nem nagyon épült semmi. Ugyanakkor ez nem teljesen igaz, hiszen van egy XX. századi épületünk, mégpedig a Hősök tornya, ami egyszerre emlékeztet bennünket az 1532-es török ostromra, illetve az I. világháború hősi áldozataira – mutatja a város egyik jelképét, a tér egyetlen száz évnél fiatalabb épületét a polgármester.
A torony a túlélés és a megújulási szándék szép szimbólumaként a török ostrom 400. évfordulójára épült egy embert és várost próbáló időszakban.
– 1920 után a járás kétharmada Ausztriához került, a város beszorult, megszűntek a gazdasági lehetőségek, a vezetés kilátástalan helyzettel szembesült. Egyetlen lehetőségük volt, mégpedig hogy Kőszeg turisztikai adottságaira építkezzenek.
A beruházásokhoz – ekkor épült a Hősök tornya mellett a honvédtiszti üdülő is – jelentős állami segítséget is kaptak, ám miután a torony megépült, a rövid lejáratú hiteleknek köszönhetően a város nagyon hamar csődbe ment. A csődöt túl lehetett élni, de jött a II. világháború, majd az utána leereszkedő vasfüggöny és a szovjet mintájú rendszer, amelynek árnyékában a régi intézményrendszert már nem lehetett megtartani.
Ékszerdoboz az Alpokalján
A város előtt álló fejlesztések közül az egyik legfontosabb a Kőszegi Ékszerdoboz-program, amelynek célja, hogy Kőszeg történelmi belvárosa ugyanolyan vonzó turisztikai célpont legyen, mint a hasonló épített örökségű délnémet, cseh, felvidéki vagy osztrák kisvárosok. Rekonstrukciók persze már eddig is szép számmal történtek és zajlanak is a településen, így a műemlék házak mellett sorra újulnak meg például a város egyházi épületei. A zsinagóga, a temetőkápolna, a Kálvária-templom és a Szent Erzsébet Szociális Központ munkálatai már befejeződtek, miközben kerítések és állványok jelzik a Jurisics téren álló két templom (a Szent Imre, illetve a Szent Jakab), valamint a kicsit távolabbi neogótikus csoda, a Jézus Szíve-plébániatemplom tatarozását.
Mivel azonban akad még tennivaló, a polgármester szerint nagy szükség van a fentebb említett Ékszerdoboz-programra, melynek egyik zászlóshajója a Hősök tornya, illetve a mellette álló két, állami tulajdonban lévő, nagyon rossz állapotú épület: a most levéltárként működő Lábasház és a Városi Múzeum központja, a Tábornokház. A felújítások után az épületegyüttesből egy olyan várostörténeti örökségközpont jöhetne létre, amely a Jurisics-várral együtt kihagyhatatlan vonzereje lenne a városnak. A vár ugyanakkor Kőszegen ma nemcsak turisztikai célpont, hanem rendezvényközpont is egyben, kultúrház híján ugyanis itt zajlik a város kulturális és közösségi élete.
– A Jurisics-vár jelenleg hármas funkciót lát el, hiszen amellett, hogy történelmi emlékhely, művelődési központ és várszínház is egyben, itt tartjuk hagyományos rendezvényeinket, így például az 1532-es eseményekre emlékező Kőszegi Ostromnapokat, az Orsolya-napi vásárt és több mint ötven éve a Kőszegi Szüretet is – sorol néhányat a város gazdag programkínálatából Básthy Béla.
A polgármester azt is elárulja, hogy milyen szerepet szánna a várnak a Kőszegi Ékszerdoboz-programban.
– Bár a vár felújításának első üteme már megtörtént, nem dőlhetünk elégedetten hátra, hiszen láthatóan még jócskán akad feladat. Nagyon bízom benne, hogy a várral együtt sikerül felújítani a reformkori közösségi és kulturális élet központját, a XIX. század elején épült Bálházat is, amiből egy XXI. századi színvonalú kulturális palotát szeretnénk létrehozni.
Múltra épített jövő
Bár közvetlen közelében állunk, mégsem vesszük azonnal észre azt a Városháza bal oldalán nyíló kicsiny sikátort, amelynek mesterségesen rozsdásított vaslapjai időszalagként vezetnek végig bennünket Kőszeg fontosabb történelmi eseményein és az azokat alakító személyeken. Miután tüzetesen átrágjuk magunkat a 16 méter hosszú, Trifusz Péter tervezte alkotáson, a város egykori jogásznegyedébe, a különleges hangulatú Chernel utcába érkezünk. Tudni kell, hogy mivel 1724-ben Kőszeg lett a tizenegy vármegyére kiterjedő dunántúli ítélőtábla központja, egymás után költöztek ide a jogi szakemberek és az igazukat kereső nemesemberek, akik a maguk kényelmére szebbnél szebb palotákat építettek. Itt lakott például a magyar jakobinus mozgalom egyik vezetője, Sigray Jakab vagy Festetics Imre genetikus, aki korát meghaladva ismerte fel az öröklődés alapelveit. A Festetics-palota később Chernel István természettudós, a legnagyobb magyar ornitológus családjának tulajdonába került, legutóbb pedig, a 2019-re befejeződött teljes felújítást követően a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének kutatóközpontja költözött ide. Az utca gyönyörűen restaurált házainak sorából lepusztult homlokzatával, málló vakolatával feltűnően kilóg az egykor szebb napokat látott járásbíróság épülete, amely ma a Budaker Gusztáv Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola otthona.
– Kőszeg 1869-ig működött az ítélőtábla központjaként, utána járásbírósági központ lett egészen a II. világháborút követő időszakig. Ugyanekkor viszik el a városból a Tanítóképző Főiskolát, megszűnik a katonai alreáliskola és a hideggyógyintézet, elveszik a líceumot az evangélikusoktól, az iskolát a domonkos nővérektől. De a közigazgatási, az iskolai és a tudományos funkciók mellett mindeközben elveszítjük a város zsidó és német lakosságát, a munkahelyek megszűnése miatt pedig rengetegen el is költöznek a városból, a kiürülő létesítményekbe ugyanakkor szociális intézményeket telepítenek – vázolja az 1950-es évek nehéz időszakát a polgármester.
– Kőszeg légüres térbe került. Most folyamatosan azon dolgozunk, hogy a múltra építkezve, de új értékekkel, új tartalmakkal és új szolgáltatásokkal töltsük meg a régi épületeket, hiszen mindig is voltak olyan intézményeink, amelyek a kőszegi adottságra építettek, de nem csak a kőszegi lakosságot szolgálták ki.
A helyi ügyek nagyon fontosak, így elkészült az új temető, a piac, az új mentőállomás, az új egészségház, az ország első intermodális peronja, készülnek az M87-es út tervei, és szeretnének egy sportcsarnokot és uszodát is építeni, de mindig kellenek a városon túlmutató nagy projektek és nagy formátumú személyiségek, akik példát és inspirációt adnak az itt élőknek.
– Négy év múlva, 2028-ban 700 évesek leszünk, majd nyolc év múlva, azaz 2032-ben lesz a kőszegi ostrom 500. évfordulója. Bízunk benne, hogy az előttünk álló néhány év arról lesz emlékezetes, hogy a kormány támogatásával Kőszeget modern kori pályára állítjuk – búcsúzik Básthy Béla polgármester.