Festményt és kutatói pályázatot ismertek el a HAB Díjjal
Több mint száz pályázat érkezett az MBH Bank Művészeti Alapítvány által alapított HAB Díjra, melyre ezúttal az Alkotói pályázat mellett Kutatói ösztöndíj kategóriában is lehetett nevezni. A szakmai zsűri végül Király Gábor Ártér télen című alkotását, illetve Horváth Márk kutatói pályázatát ítélte a legjobbnak.Az Andrássy út egyik impozáns villájában, az egykori KOGART épületében 2023 nyarán nyitotta meg kapuit MBH Bank interaktív kortárs művészeti központja, a Hungarian Art & Business, azaz a HAB. A HAB egyszerre ingyenesen látogatható kiállítóhely és igényes alkotótér a művészek számára, melynek legfontosabb célja, hogy a kortárs, illetve azon belül is főként a kortárs magyar műveket és művészeket bemutassa, támogassa. Alkotóműhelyt, kiállításokat biztosít számukra, elősegíti a szakmai együttműködések és kapcsolatok építését, valamint az MBH Bank Művészeti Alapítvány 2023-ban HAB Díjat is alapított, mely évente több mint hárommillió forint támogatást jelent az azt elnyerő művésznek.
A 2024-es pályázat újdonsága volt, hogy az Alapítvány az Alkotói pályázat mellett Kutatói ösztöndíj kategóriában is meghirdette a díjat mintegy kétmillió forint értékben, amelyet a nyertes pályázó a benyújtott kutatás megvalósítására, valamint annak publikálására használhat fel. A HAB Díjra beérkezett több mint száz pályázat közül a szakmai zsűri Király Gábor Ártér télen című alkotását, illetve Horváth Márk kutatói pályázatát találta a legjobbnak.
Király Gábor festőművész számos rangos díjat és ösztöndíjat nyert, többek között 2005-ben a Derkovits-ösztöndíjat, 2006-ban a Strabag Festészeti Díjat, valamint a 2016-os Táblaképfestészeti Biennálé fődíját. 2020 és 2023 között az MMA Művészeti Ösztöndíjasa volt, de rendszeres résztvevője hazai és nemzetközi kiállításoknak, művei megtalálhatók több jelentős magán- és közgyűjteményben. A megvalósítandó Ártér télen című nyertes alkotása tulajdonképpen egy víziót tár elénk: a hideg, kékes-feketés-fehéres tónusokkal készülő festmény egy ártéri részletet ábrázol, amelynek központi motívuma a folyó. Ebben a látomásban az emberi lét határozottsága, de egyúttal alázatossága és engedelmessége is megjelenik, jól érzékeltetve a természet és az ember viszonyát. A kép megvalósítását követően bekerül az Alapítvány és a HAB által kezelt banki műgyűjteménybe.
Horváth Márk esztéta, filozófus és kutató, az Absentology filozófiai műhely és a POLI-P kutatócsoport társalapítója, emellett tizenhárom könyv, valamint számtalan hazai és nemzetközi folyóiratban megjelent esszé és tanulmány szerzője. Antropocén és spekulatív ökoesztétikák a kortárs magyar művészetben című pályázata hat kiemelkedő magyar művész munkásságán keresztül tárja fel a javasolt új földtörténeti korhoz, vagyis az antropocénhez kapcsolódó művészeti irányzatokat, amelyek a természettudományok, filozófia és művészet határterületeit érintik. A kutatás során interdiszciplináris megközelítéssel kívánja bemutatni, hogyan formálják a művészek a természet, az ökológiai válság és a földrendszertudományok kérdéseit a művészeti gyakorlatokban.