Fotó: MTI/Hegedüs Róbert
Hirdetés

Gulyás Gergely az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartott rendezvényen, a Placid, avagy játszma a halállal című színielőadás díszbemutatója előtt kiemelte: Olofsson Placid atya, a Gulágon tíz évet töltött bencés szerzetes pap élete a 20. századi magyarság, az egyetemes kereszténység diktatúrával szembeni ellenállásának egyik alapvető története, melyet nemzedékről nemzedékre el kell mondanunk, „hogy értsük az élet, a szabadság értékét”.

Úgy fogalmazott, korunknak elsősorban nem tanítókra, hanem tanúkra van szüksége, és Olofsson Placid egyszerre volt tanító és tanú. Felidézte, hogy amikor 1939-ben doktorátussal felvértezve, magyar-német bölcselet szakos tanárként kijött az egyetemről, az ősi bencés életforma állt előtte. A háború kitörése után egy hadikórházban teljesített szolgálatot, majd 1945-ben, a szovjet megszállás után Slachta Margit tanácsadójaként koncepciós perben elítélték, és a Szovjetunió munkatáboraiban letöltendő tíz év szabadságvesztést róttak ki rá.

„Neki köszönhetően a raboknak hihetetlen körülmények között is lehetőségük volt szentségekhez járulni, gyóntatott, és kiszolgáltatta az oltáriszentséget. Ott volt a haldoklók mellett, megmutatta, hogy a lehetetlennek tűnő körülmények közepette is van remény és esély a túlélésre” – mondta a miniszter.

„Olofsson Placid nem csupán áldozata, de túlélője és tanúja lett a kommunizmusnak. Mindaz, amit életével tanított, reményt és bizonyosságot adhat a 21. század emberének is” – hangoztatta Gulyás Gergely.

Korábban írtuk

Olofsson Placid 2017-ben hunyt el.

Az eseményén köszöntőt mondott Földváryné Kiss Réka, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) elnöke.

A Placid, avagy játszma a halállal című előadás a NEB és az Ülj Közelebb Produkció együttműködésében jött létre. A kétszereplős darabban Placid atyát Martinkovics Máté, a Halált Bezerédi Zoltán alakítja. A történetet Szabó Borbála írta Fehér Pörzse közreműködésével, a rendező Bezerédi Bendegúz.