Konferencia a művészi igényű kézműves mesterségekről
Hogyan lesznek új Róth Miksáink, Thék Endréink?
Művészet és iparosság címmel rendezett egész napos konferenciát 2024. november 6-án Budapesten a Hauszmann Alapítvány. A konferencián többek között a művészi igényű kézműves mesterségek kutatásával, oktatásával és megújításával ismerkedhettek meg az érdeklődők.A Hauszmann Alapítványt 2021 nyarán azzal a céllal hozták létre, hogy fenntartsa és gondozza Hauszmann Alajos életművét és hagyatékát, illetve, kidolgozza a századfordulón még létező szépmíves szakmák komplex oktatási programját, létrehozza és működtesse az ehhez nélkülözhetetlen kutatási és dokumentációs tudásközpontot. Két évvel később, 2023 szeptemberében az alapítvány és a Kisképző együttműködésében 77 év után újraindult Magyarországon a művészi igényű kézműves képzés államilag elismert oktatása. Erre azért is volt különösen szükség, mivel a Budavári Palotanegyedben 2019 óta – Hauszmann eredeti tervei szerint – zajló rekonstrukció során a Várkapitányság szakemberei gyakran szembesültek azzal a problémával, hogy a munkálatokhoz olyan kézműves szakmák képviselőire lenne szükség, amelyek Magyarországon szinte már nem is léteznek. Vagyis hiányoztak az olyan kiváló díszműkovácsok, mint Jungfer Gyula, az olyan üvegművészek, mint Róth Miksa, illetve az olyan asztalosmesterek, mint Thék Endre.
A tavaly elindult képzésnek köszönhetően azonban minden remény megvan, hogy rövid időn belül újra válogathatunk az olyan szellemi és gyakorlati tudással rendelkező kézműves szakemberekből, akik képesek az olyan történelmi enteriőrök újraalkotására, mint például a 2021-ben befejezett Szent István-terem.
– A kétéves esti képzésben négy tantárgyban – festészet, szobrászat, fém- és üveg szépmívesség – 34 diák vett részt az OKJ-s végzettségű fiataltól a diplomás építészen át a saját műhellyel rendelkező vállalkozóig. Ebben az évben elindult a második tanév, ahol a kínálat asztalos képzéssel bővült – magyarázza Madaras Bence, az alapítvány kuratóriumi elnöke.
– De külön figyelmet fordítunk arra is, hogy a szélesebb közönséggel is megismertessük a szépmíves oktatás jelenlegi helyzetét. Áprilisban a Képzőművészeti Egyetemen szimpóziumot rendeztünk, amelyen többek között a műemléki rekonstrukcióval és a szépmíves ipar kihívásaival ismerkedhettek meg a résztvevők, míg a Kisképzőn rendezett szépmíves workshopon az érdeklődők is kipróbálhattak egyes alkalmazott technikákat.
Bár a kétéves képzési idő rövidnek tűnik, de a résztvevők az elmélet helyett sokkal inkább az anyagismeretre, az anyaghasználatra, illetve a Hauszmann korabeli módszerekre és technológiákra koncentrálnak. Így például a fémmívesek először a különböző fémekkel ismerkednek meg, vagyis előbb meg kell érteniük az anyagot, és azt, hogy miként lehet hozzányúlni. Az oktatást rendszeres tanulmányi kirándulások és műhelylátogatások egészítik ki, így például májusban a diákok a BTM Aquincumi Múzeumban jártak, ahol szakmai gyakorlatként a díszítőfestésen dolgozhattak.
A képzés egyelőre a Kisképző épületében folyik, de a Hauszmann Alapítvány Szentendrén megkapta azt az annavölgyi birtokot, ahol a Hauszmann család egykori villája állt. A tervek szerint saját képzési központot alakítanak majd ki itt, amely nemcsak az alapítvány otthona, de az oktatás helyszíne is lesz.
– Az Annavölgyben, melyben évtizedeken keresztül honvédtiszti üdülő működött, a bontási munkák augusztusban befejeződtek. Erhardt Gábor építész vezetésével a tervezők megálmodták a park jövőjét, idén szeptember elején pedig megkapták az építési engedélyt. Jelenleg készülnek a kiviteli tervek, a munkálatok jövőre, a közbeszerzési eljárást követően indulhatnak meg – vázolja a jövőt Madaras Bence, hozzátéve, hogy a régészeti feltárások során, valamint dokumentációk és fotók segítségével megtalálták az egykori épült alapjait. Ezek alapján fel lehet majd építeni a Hauszmann-villa pontos mását, ahol a hagyaték ápolásának és kutatásának központja, a Hauszmann Emlékház, illetve a látogatóközpont fog működni. Innen nem messze, az egykori üdülőépületben kap helyet az oktatási központ, amelyben a tantermek mellett műhelyeket is kialakítanak majd, míg az egykori tiszti szállások helyén kollégiumot alakítanak ki a távolabbról érkező diákoknak.