Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Győri Enikő (b) és Roberta Metsola (j)
Hirdetés

Az Európai Unió Tanácsa magyar elnöksége keretében, Kékvándor címmel, Burger Barna fotográfus képeiből rendezett kiállítás megnyitóján Győri Enikő úgy fogalmazott: „nagyon jó, ha vannak lélekemelő pillanatok a politikában is, az európai politikai viták házában, az Európai Parlamentben”.

Emlékeztetett arra, hogy a 2017-ben elhunyt Burger Barna 2013-ban járta végig a Kéktúrát, melynek során sok ezer fotót készített. A fotográfusnak különös tehetsége, különös adottsága volt a legapróbb részleteknek a felfedezésére is. Meg tudta ragadni a pillanatot, azokat az élményeket, perceket, amelyeket átélt a Kéktúra során – mondta.

A kiállítás nem turisztikai ismertető, hanem egyfajta „élményismertető”, mely egy újabb darabkát, az Országos Kéktúrát hozta el Magyarországból az Európai Parlamentbe – emelte ki. A fényképek megállásra késztetnek és segítenek átélni azt az élményt, amit Burger Barna élt át a gyaloglás közben – tette hozzá.

Azzal összefüggésben, hogy Burger Barna politikai eseményeket is fotózott, köztük az Európai Parlamentben, Győri Enikő közölte: Magyarország sokat megmutatott magából az uniós elnökség ideje alatt, a látottak pedig jó fogadtatásra találtak. Elhalasztott lehetőségnek nevezte ugyanakkor, hogy az Európai Parlament nagyon sok témát blokkolt, gátolva azok előrehaladását.

Korábban írtuk

„Nincs olyan állapotban Európa, hogy megengedhesse magának, hogy lustul, és nem végzi el a feladatát” – fogalmazott.

A magyar uniós elnökség ideje alatt elfogadott versenyképességi megállapodás, a Budapesti Nyilatkozat képes visszahozni Európa régi fényét – tette hozzá beszédében a Fidesz európai parlamenti képviselője.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke beszédében hangsúlyozta: Burger Barna fotói ablakot nyitnak a magyar vidéki táj „fenséges szépségére”.

„A képek segítenek átélni a termesztben megélt pillanat biztosította lehetőséget arra, hogy megálljunk, körülnézzünk, és elgondolkodjunk azon, miként válhat jobbá a világ” – fogalmazott Metsola, majd hozzátette: a természetben való gyaloglás az emberek közötti kapocs fontosságára is ráébreszt.

„Nemcsak mi haladunk az utakon, az utak is haladnak velünk” – idézte Márai Sándor szavait magyarul az uniós parlament elnöke.

„Burger Barna fotói inspirálnak és emlékeztetnek a bennünket körülvevő természetre, valamint a természet megóvásának fontosságára” – tette hozzá beszédében az EP-elnök.

Feszthammer Fanni, Burger Barna özvegye nyilatkozatában meghatónak nevezte, hogy a fényképész alkotásai az Európai Parlament épületében kaptak helyet. Elmondta, Burger Barna szívügye volt a „kéktúrás anyag” elkészítése, miközben ingázott a két helyszín, a magyar tájak és Brüsszel között. Noha ő már nincs itt személyében, mégis újra itt van, ebben az épületben az élete egyik legfontosabb fotós anyagával – emelte ki.

„Barna mindig ígérte, hogy majd egyszer elhoz Brüsszelbe, és most így utólag meg is tette, ami külön szépséget ad a kiállításnak” – tette hozzá Feszthammer Fanni.

A kiállítás kurátora, Csizek Gabriella elmondta, az uniós parlamentben látható tárlat „töredezett kiállítás”, hiszen az egész anyagot lehetetlen bemutatni. Meg lehet ugyanakkor fogni vagy ki lehet emelni azokat a képeket, amelyek erősebben utalnak az adott helyszínre – hívta fel a figyelmet.

Szavai szerint a Kéktúrát, noha nem személyesen, hanem belső utazás formájában, de maga is végigjárta Burger Barnával. Ez segítette abban, hogy észrevegye: „a képek elkezdik építeni egymást, az egyik elkezdi hívni a másikat” – magyarázta. A kiállítás válogatása tehát olyan, mint ahogy egy ösvényen haladás közben az ember meglát dolgokat, és azokra visszaemlékszik – tette hozzá a Capa Központ kurátora.

Az Európai Parlamentben nyílt kiállítás a Capa Központ, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Természettudományi Múzeum, a Müpa, Győri Enikő európai parlamenti képviselő és a Partióták Európáért frakció szervezésében jött létre, az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége keretében.