Fotó: ShutterStock/Sterling Munksgard
Hirdetés

A mexikói származású Carlos Santana egyedi hangzást hozott a zenei életbe, dzsessz- és blueselemekkel vegyítve a latin muzsikát. Ismeretlenként lépett színpadra az 1969-es woodstocki fesztivál második napján, idegessége levezetésére még néhány egyszerűbb drogtablettát is bevett. Fölösleges volt, a nem remélt óriási siker nyomán kapott csekkel kezében az addig nincstelen zenész azonnal édesanyjára gondolt, akinek már hétéves korában megígérte, hogy amint pénzhez jut, először neki vesz házat, hűtőszekrényt és egyéb háztartásához szükséges tárgyakat. A többi rocktörténelem…

Ahogy sokan mások, az ilyenkor szokásos hajszolt életmód okozta fáradtságot ismét narkotikumokkal próbálta tompítani. Szerencsére hamarosan rájött, hogy nem ez a megoldás, helyette a misztikus keleti világ tanulmányozásába kezdett. Ekkor született a csodálatos hangulatú Caravanserai albuma, borítóján a már elhunyt indiai szellemi tanító, Jógánanda négysoros tanácsával. Bár szakmai elismerést aratott, a nagyközönség nem volt vevő erre a zenei váltásra, hiányolta a korábbi Abraxas befogadhatóbb dallamvilágát. Évekig tartó, olykor teljesen sikertelen próbálkozásainak végül csak a Moonflower 1977-es megjelenése vetett véget.

Az igaz nagy dobást a vendégzenészekkel, köztük az Eric Claptonnal készített Supernatural című nagylemez jelentette. Azóta is stúdiózik, különböző személyi felállású zenekaraival járja a világot, viszont immár kerüli az elvontságot, inkább a tömegek hangulatát feldobó, táncra késztető megoldások híve. Magánéletét is rendezte, tizenöt éve a felesége egyben dobosa is, aki férje után a Cindy Blackman Santana nevet viseli.

2020-ban a Covid-járvány akasztotta meg világ körüli koncertkörútját, elmaradt a budapesti, majd a rá következő évre halasztott újabb fellépése is. Tavaly már ismét színpadra állt, ám idén januárban más ok miatt kerültek veszélybe fellépési tervei. Otthonában elesett, ujját törte és hetekre le kellett állnia, de hála az isteni gondviselésnek – ebben mélységesen hisz –, mára ismét kezébe vehette hangszerét.

Korábban írtuk

Carlos gond nélkül, lelkesültségtől hajtva gitározza végig másfél-két órás koncertjeit, csupán hátfájdalmai miatt kell leülnie időről időre. Az óriási életmű miatt műsorában ott vannak jól ismert sikerei, az általában koncertnyitó Soul Sacrifice, az örökzöld Europa, a Zombies együttes dalának átdolgozása, a She’s Not There, a Peter Green (Fleetwood Mac) szerezte Black Magic Woman, amelyhez mindig hozzáfűzi elhunyt magyar barátja, Szabó Gábor szerzeményét, a Gypsy Queent, sőt Jimi Hendrix 3d Stone From The Sun című dalrészletével is kiegészíti.

Húrpengetési stílusa, hangszerének megszólaltatása senki máséval össze nem téveszthető, játékából továbbra sem hiányozhatnak a latinos ritmusok, valamint a dallamok, nem véletlenül illeti őt az amerikai sajtó Melody Man néven.

Határozott szándéka, hogy amíg dolgozni képes, addig viszi a zenei lángot. Ahogyan az az olimpiai versenyek négyévenkénti újraindításakor történik.