Az Ady Endre halálának századik évfordulójára készített kortárs dokumentumszínházi előadás nem titkolt célja a költészet iránt nem annyira lelkesedő fiatal, különösen gimnazista korosztályok megszólítása. Ennek érdekében nemcsak Ady-versek hangzanak el prózában, dalban vagy nagyon is mai zenei aláfestéssel (Kulcsár Attila), hanem archív anyagokat, idézeteket vetítenek, sőt, azzal a gondolattal is eljátszanak, hogy mit és hogyan üzenne a költő napjaink Párizsából a Facebookon, YouTube-on, Instagramon. Ady mellett természetesen megjelenik Léda (Szőlőskei Tímea) és Csinszka (Farkas Franciska) is, az idősíkok váltakozása izgalmas dinamikát ad hármójuk láthatatlan szálakon összefonódó kapcsolatának. A Dolmány Attila rendezte pörgős darabban Tzafetás Rolandnak már az első pillanatban sikerül megidéznie az egyszerre büszke, gőgös („Vagyok, mint minden ember: fenség, Észak-fok, titok, idegenség”) és önmagában kételkedő, a külvilág elismerésére vágyó Adyt („Ezért minden: önkínzás, ének: Szeretném, hogyha szeretnének”), aki így hús-vér férfiemberként és nem a kötelező olvasmányok mezejére száműzött idolként jelenik meg a nézők előtt. A közönség direkt „megszólítása”, legalábbis ebben a színház- és nem osztálytermi változatban talán elhagyható lett volna, a Mindegy átkára felhúzott erős befejezés azonban szépen kidomborítja a költemények többségükben ma is megdöbbentően érvényes mondanivalóját.
Minden ember: fenség
ADYnemADYde – a Zichy Szín-Műhely előadása, írta és szerkesztette: Csikós Attila, jelnyelvi tolmács: Arany Brigitta, bemutató: szeptember 27., Hatszín Teátrum
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/kultura/minden-ember-fenseg-179108/
legfrissebb a rovatban

Az elődök tisztelete
Gyorsan változó világunkban a kevésbé ifjú zenekarok tudhatnak valamit, amiért évtizedekig maradhatnak az élvonalban.

Ha megőrizzük identitásunkat, cselekvőképesek leszünk
„Meg kell őriznünk ezt a kultúrát, ez a közös kincsünk” – fogalmazott Csák János.

Több mint száz táncos a Margitszigeten
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Szabadság, szerelem! című tánc-szín-játéka a költő rövid, ám kalandos életébe kínál betekintést.
Megjelent a Demokrata legfrissebb száma

Ez a pénz a pedagógusokat illeti
Címlapinterjú Rétvári Bencével; beszélgetés Fricz Tamással és Horváth Józseffel; vágyott életforma lett a nagycsalád; ukrán terror orosz földön; egy várfelújítás kulisszatitkai
kiemelt hírek

Gulyás Gergely: A magyar nemzetnek nincsenek határai
A nemzeti összetartozás alapja, hogy minden magyar tudja és tapasztalja meg: a magyar államnak vannak határai, de a magyar nemzetnek nincsenek – mondta a miniszter.
Nagyot küzdött, ezüstérmes a Fradi a BL-ben, az ETO-é a bronz
Az FTC 1971 és 2002 után harmadik alkalommal szerepelt a legrangosabb európai kupasorozat döntőjében.