Navracsics Tibor megnyitotta a veszprémi várnegyedet
A veszprémi vár a magyar történelem számos pillanatának volt helyszíne – mondta a területfejlesztési miniszter pénteken Veszprémben a várnegyed hivatalos megnyitóján.Navracsics Tibor elmondta: a veszprémi vár adott otthont Magyarország első felsőfokú intézményének, és bár nem a város legmagasabb pontja, máig kimagaslik Veszprémből.
Az 1970-80-as években az akkori Magyarország feledésre ítélte a várat, akkor a figyelem a szomszédos Cserhátra, a húszemeletesre és a lakótelepekre irányult, a várról úgy tartották, hogy megbecsülendő épületegyüttes, de már a múlté – idézte fel.
Hangsúlyozta: a veszprémi várnegyed megújítása kereszténységünk és magyarságunk miatt egyaránt fontos.
Porga Gyula (Fidesz-KDNP), Veszprém polgármestere kiemelte: a főegyházmegye „Őseink hite a jövő reménye” jelmondata Veszprém város történetére is jellemző. Több korábbi püspök példája is mutatja, hogy a város jövőjét csak úgy lehet formálni, ha arra a gazdag hitre, múltra támaszkodunk, amelyre az őseink is – tette hozzá.
Veszprém hagyományaira lehet építeni – fogalmazott Porga Gyula.
Udvardy György veszprémi érsek beszédében hangsúlyozta: még nem a munka befejezését ünneplik, hanem azt, hogy olyan fázisába érkezett a vár megújítása, amikor a már elkészült fejlesztéseket be lehet mutatni a közösségnek.
A köszöntők után az érsekség szakemberei beszéltek a fejlesztésekről, valamint a Work in Progress 2023 (WIP’23) kiállításról, amelynek célja, hogy bemutassa azt az évezredes szellemi örökséget, amelynek megőrzése a főegyházmegye feladata.
A Veszprémi Főegyházmegye kormányzati támogatással 2020 és 2025 között 18 műemlék épületet újít meg a veszprémi várnegyedben. A WIP’23 kiállítás a félidejében járó felújítás folyamatban levő munkáiba is betekintést nyújt az érdeklődőknek – áll az érsekség által a helyszínen közreadott kiadványban.
Jelezték: májustól a várnegyed több épülete is megnyílik, a Vár utcában és a Szentháromság téren információs és frissítőpontok várják a látogatókat.
A Körmendy-ház kiállítótereiben – amely 2025-től a főegyházmegyei múzeumnak ad otthont – a várnegyed felújításának folyamatát mutatják be, megismerhetők az előkészítő vizsgálatok és kutatások eredményei, valamint a koncepcióalkotás is.
A tájékoztatás szerint a Biró-Giczey Ház szintén kiállításoknak ad otthont, látogathatók lesznek az Érseki Palota egyes terei, a Szent Mihály-főszékesegyházban újra liturgikus események zajlanak, valamint ismét megnyitja kapuit az Érseki Turisztikai Központ is.