Hirdetés

Ahogy legutóbbi, 2023-as pesti koncertje előtt, ezúttal is óriási az érdeklődés a Pantera (Fekete Párduc) iránt, hiszen az egyre sokasodó zenei irányzatok közül ők a groove metál alapítói. Philip H. Anselmo énekes nem bújhatott ki a bőréből, és így fogalmazta meg álláspontjukat a maga szabadszájú stílusában: „Minden elfuserált rokon műfajt túléltünk, legyen az grunge metal, funk metal, rap metal. Jól vésse mindenki az agyába, hogy mi nem ezt az állandóan változó szemléletet követjük, hanem hűek vagyunk magunkhoz és híveinkhez, akik ezért kedvelnek bennünket!” A „bennünket” alatt a jelenlegi felállást érti, hiszen az alapító testvérpárral – Darrell és Vincent Abbott – megromlott belső kapcsolat a Pantera feloszlásához vezetett 2003-ban.

Anselmo akkor már olyan, saját elképzelése szerinti lemezeket készített, amelyek zenéjében, továbbá koncertjein több Black Sabbath-jellegű részlet is visszaköszönt, jelezve a brit zenekar iránt érzett, nem titkolt rokonszenvét. A gesztus nem véletlen, hiszen annak énekese, Ozzy Osbourne már korábban elismerően nyilatkozott tevékenységükről. Ennél még meglepőbb, hogy a klasszikus zenében jártas finn csellistanégyes Apocalyptica éppen tőlük választotta saját lemezére a Domination című szerzeményüket. Ezt követően Anselmo különböző csapatneveken adta ki további hanganyagait, míg több mint két évtized után, 2023 januárjában ismét életre hívta a legendás társulatot, amelyben az alapítók közül Rex Brown basszusgitáros, az Anthraxból érkezett Charlie Benante dobos, valamint Zakk Wylde, a virtuóz gitáros kapott helyet. Utóbbi személye tökéletes választás volt, hiszen Ozzy Osbourne hosszú távú zenészeként azonnal megvolt a közös hang Anselmóval, ráadásul a Pantera ihlette saját Black Label Society nevű zenekarát. Abban Benante nézetét osztotta, hogy tisztességtelen lenne a mindkettejük példaképének tartott, néhai Darrell és Vincent utánzása, az viszont már a zenekarvezető kérése volt, hogy régebbi fényképeiken se szerepeljenek velük közösen.

Az egykoron hosszú sörényű Anselmo szólistaként nemcsak a koponyáját beretváltatta kopaszra a 2000-es évek elején, hanem zenei stílusában is még keményebbre váltott. Szövegei nem romantikus álmodozások, sokkal inkább visszatükrözik a világ egyre több országában uralkodó vérzivataros állapotokat, továbbá saját személyes gondjait. Ezek hangsúlyozására varratta tele minden porcikáját tetkókkal. Műsorukban igyekeznek minden lemezükről felidézni közönség által kedvelt számokat, többségében a mindmáig legnépszerűbb és legsikeresebb Vulgar Display of Power (Az erő vulgáris bemutatása) elnevezésű albumukról. Budapesten a texasi Power Trip és a detroiti Child Bite izzítják a hangulatot, mielőtt megkezdik másfél órás műsorukat.

Korábban írtuk